Zeytinburnu'nda binalar dökülüyor!

20 Şubat'ta 15 daireli bir apartmanın çöktüğü ve iki kişinin enkaz altında kalarak öldüğü Zeytinburnu'nda dört bina daha mühürlendi.

İSTANBUL - 20 Şubat'ta 15 daireli bir apartmanın çöktüğü ve iki kişinin enkaz altında kalarak öldüğü Zeytinburnu'nda dört bina daha mühürlendi.
Deprem master planı çerçevesinde pilot bölge seçilen ve tüm binaların incelendiği Zeytinburnu'nda bu kez Beştelsiz Sokak'ta bulunan dört katlı apartmanda çatlaklar oluştu. Bina sakinlerinin ihbarıyla olay yerine gelen belediye ve itfaiye ekipleri teknik inceleme başlattı. İncelemelerde, söz konusu apartmanın sağ ve sol tarafında dört katlı binalarla, iki katlı bir işyerinin de tehlikede olduğu görüldü. Bunun üzerine belediye ekipleri dört binayı mühürledi. İçerideki eşyanın çalınmasını engellemek amacıyla, belediye ekipleri binaların önünde nöbet tuttu. Evlerinden ayrılan vatandaşlar akraba ve yakınlarının evlerine yerleşti.
Zeytinburnu Belediyesi İmar Müdürü Zafer Alsaç, binalarla ilgili İstanbul Üniversitesi'nin de bir rapor hazırlayacağını söyledi. Alsaç, "Binanın güçlendirilmesi yönünde karar alınırsa mal sahibi bunu kendisi yapmak zorunda. Güçlendirme masrafı bina maliyetinin yüzde 40'ından fazlaysa büyük ihtimalle yıkılır. O zaman yıkım ruhsatı vererek yardımcı olacağız" dedi.