Zeytinburnu'nda gönüllülere iyi not

Zeytinburnu'nda apartman enkazına ilk varan mahallenin arama kurtarma ekibiydi. Çırpıcı Mahallesi'nin arama kurtarma ekibi, 11 kişiyi enkazın altından çıkardı ve 'Mahalle Afet Gönüllüleri' çalışmasının önemini ortaya koydu.

İSTANBUL - Zeytinburnu'nda apartman enkazına ilk varan mahallenin arama kurtarma ekibiydi. Çırpıcı Mahallesi'nin arama kurtarma ekibi, 11 kişiyi enkazın altından çıkardı ve 'Mahalle Afet Gönüllüleri' çalışmasının önemini ortaya koydu.
17 Ağustos deprem felaketinin ardından geliştirilen projelerden biri 'Mahalle Afet Gönüllüleri' (MAG) İsviçre Kalkınma Örgütü ve İstanbul Valiliği'nin koordinatörlüğü'ndeki projede amaç, her mahallenin teçhizatlı ve eğitimli kurtarma ekiplerinin olmasıydı. Projeyle gönüllülere eğitimler verildi, malzemeler temin edildi. Bugün İstanbul'daki 62 mahallede, 2653 MAG bulunuyor.
MAG'lardan biri Zeytinburnu Çırpıcı Mahallesi'ndeydi. Zeytinburnu'nda bina çöktükten iki dakika sonra eğitimli 40 kişilik arama kurtarma ekibi, olay yerindeydi. Üç ay süren ilkyardım, arama-kurtarma, psikolojik eğitimleri sonunda sertifika almışlardı. Bilinçli bir şekilde enkaz altından insanları çıkaranlardan biri mahalledeki MAG Genel Koordinatörü Hüseyin Karadayı'ydı. Karadayı, "Hızlı bir şekilde olaya müdahale ettik. 11 kişi kurtardık" dedi.