Zeytinburnu'nda tarihi yapılar kamulaştırmayla kurtarılacak

Radikal Gazetesi'nin dünkü sayısında 'Zeytinburnu acele kamulaşacak' başlıklı haberde, 'olası bir depremde çökme riski taşıyan 2 bin 295 binanın kamulaştırılacağı' bilgisine yer verilmişti.

İSTANBUL - Radikal Gazetesi'nin dünkü sayısında 'Zeytinburnu acele kamulaşacak' başlıklı haberde, 'olası bir depremde çökme riski taşıyan 2 bin 295 binanın kamulaştırılacağı' bilgisine yer verilmişti. Haberde Bakanlar Kurulu'nun Zeytinburnu sınırları içerisinde yer alan ve kararnameyle 'yenileme alanı' olarak belirlenen alanların, Zeytinburnu Belediyesi tarafından acele kamulaştırılmasına ilişkin kararının Resmi Gazete'de yayımlandığı anlatılıyordu. Ancak Zeytinburnu Belediyesi dün bir açıklama yaparak haberdeki yanlışı düzeltti. Buna göre, söz konusu 'kamulaştırma' işleminin depremle ilgisi yok. Resmi Gazete'de 'acele kamulaştırılacak' denilen alanlar Zeytinburnu Kültür Vadisi Projesi kapsamındaki tarihi ve kültürel yapıların çevresinde yer alan, restorasyonu yapılmayan, yıpranmış ve yaşatılamayan özel mülkler.
Zeytinburnu Belediyesi'nin açıklamasına göre, ilçede tarihi ve kültürel değerleri barındıran ve sit alanı ilan edilen Kültür Vadisi Projesi, 5366 sayılı 'Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanun'un yürürlüğe girmesiyle hız kazandı ve tarihi bölgeler yenileme alanı ilan edildi. Proje kapsamında, Merkezefendi Camii, Yenikapı Mevlevihanesi, Balıklı Ayazma Kilisesi ile Seyitnizam Camii ve çevresinde dört kültürel odak oluşturuldu. Bu odak içindeki, özel mülkiyete ait, zamanla eskimiş, yıpranmış ve kullanılamaz hale gelmiş yapıların restorasyonunun yapılması, yenilenmesi ve kullanılarak yaşatılması mümkün olmadığı için yeni bir düzenlemeye gerek vardı.
Bakanlar Kurulu da bu doğrultuda Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanun ve yönetmelikte düzenlenen 'Sit alanı içindeki özel mülklerin restore edilebilmesi için gerekirse kamulaştırılması kararı verilebilir' hükmü çerçevesinde Zeytinburnu Kültür Vadisi Projesi alanı için 'kamulaştırma' onayı verdi. Bu karar 29 Temmuz'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kamulaştırmayı düzenleyen kanuna göre yedi gün içinde o malın bilirkişilerce tespit edilecek değeri mal sahibi adına bir bankaya yatırılarak, o mala el konulabiliyor.