Zihinsel engelli kız 16 yıl esir gibi yaşamış

Bebekken geçirdiği menenjit sonrasında zihinsel engelli olan Filiz Açıl, ailesi tarafından 16 yıl boyunca tutulduğu evlerinin bodrumundaki izbe odadan Sarıyer Kaymakamlığı ilçe sağlık ekiplerince kurtarıldı.

İSTANBUL - Bebekken geçirdiği menenjit sonrasında zihinsel engelli olan Filiz Açıl, ailesi tarafından 16 yıl boyunca tutulduğu evlerinin bodrumundaki izbe odadan Sarıyer Kaymakamlığı ilçe sağlık ekiplerince kurtarıldı. Yıllarca günde bir kez leğende önüne getirilen yemeği yiyen, yıkanmayan Filiz hastanede tedavi altına alındı.
Dün Show TV'de yayımlanan Haber Özel programı 16 yıldır esaret hayatı yaşayan 34 yaşındaki Filiz Açıl'ın dramını gözler önüne serdi. Henüz iki yaşındayken geçirdiği menenjit hastalığı sonrasında zihinsel engelli olan Filiz'i önce annesi terk etti. Filiz'in bakımını 12 yıl boyunca babaannesi üstlendi.
Babaannesinin ölümü Filiz için karanlık günleri beraberinde getirdi. Baba Mustafa Açıl bir başkasıyla evlenip iki çocuğu daha olduktan sonra Filiz'in varlığı aileye zor gelmeye başladı. Filiz bir ara evden kaçıp bir kamyonun altında kalarak bacağını kırdı. Evdeki varlığı herkesi tedirgin eden engelli çocuk, evin karşısında bulunan bir gecekondunun bodrum katına yerleştirildi. İhtiyaçlarını karşılayamayan, yemek yiyemeyen ve konuşamayan Filiz 16 yıl boyunca o bodrumda bir karyolada mağara hayatı yaşadı.
Bulunduğunda perişandı
Filiz, Sarıyer Kaymakamlığı ekipleri tarafından kurtarıldı. Bulunduğunda perişan bir halde olan, vahşi kedi gibi sesler çıkaran Filiz'in babası Mustafa Açıl başka bir çaresi olmadığını Filiz'e bakamadıklarını söyledi. İstanbul Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne kaldırılan Filiz'in tedavisine başlandı.