Zihinsel özürlüleri toplum kucakladı

Edremit'in Altınoluk Beldesi'nde zihinsel özürlü çocukların topluma kazandırılması için hazırlanan proje başarıya ulaştı.

BALIKESİR - Edremit'in Altınoluk Beldesi'nde zihinsel özürlü çocukların topluma kazandırılması için hazırlanan proje başarıya ulaştı. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı Saray Rehabilitasyon Merkezi sosyal hizmet uzmanı Ayşegül Cindil ile özel eğitim uzmanı Nadir Gültekin'in hazırladığı proje için iki yıl önce Altınoluk pilot bölge seçildi. Dökuz özürlü çocuk için ev kiralandı. Burada birlikte yaşamın koşulları, işbirliği ve yardımlaşmayı öğrenen çocuklara çeşitli işyerlerinde ücretli olarak iş bulundu.
Sosyal hizmet uzmanı Ayşegül Cindil, konuyla ilgili şunları söyledi: "Zekâ düzeyi diğer zihinsel özürlülere oranla öğrenmeyi çabuk kavrayabilecek çocuklar arasından seçtiğimiz dokuz çocuk, lokanta, bar, dondurmacı, benzinci ve Altınoluk Belediyesi'nde ücret karşılığı işe başladı. İşverenler, çocuklarımızdan memnun. Verilen görevi, diğer elemanlardan daha iyi ve özverili yaptıklarını söylüyorlar. Aileler de mutlu."