Zili Erdoğan çaldı: Şemdinli ve Şişli yakın

Yeni eğitim yılının ders zilini dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'iddialı hedefler' açıklayarak çaldı. Ankara İMKB Karakusunlar Anadolu Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi'ndeki törene katılan Erdoğan 2013'te tekli...

ANKARA - Yeni eğitim yılının ders zilini dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'iddialı hedefler' açıklayarak çaldı. Ankara İMKB Karakusunlar Anadolu Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi'ndeki törene katılan Erdoğan 2013'te tekli eğitimde 30 kişilik sınıflara kavuşmayı, ilköğretimde yüzde 100 okullaşma oranını yakalamayı planladıklarını söyledi. Erdoğan şu mesajları verdi:
Makas daraldı: En alt ve en üst sosyal kesimler arasındaki makas, 2002'deki kadar açık değil. Makas daralmıştır, daralmaya da devam ediyor. Bugün Şişli'de okuyan bir öğrencimizle Şemdinli'de okuyan teknik imkân bakımından hemen hemen aynı seviyeye ulaşmıştır.
Sosyal devlet: Biz bu dönemde demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olmanın idrakini, ülkemizin 780 bin kilometrekaresinde hamdolsun hâkim kıldık.
Eğitim payı arttı: 2002'de eğitime ayrılan bütçe 7,5 milyar YTL iken 2007'de bizim eğitime ayırdığımız pay 21.4 milyar YTL. 2008'de de en büyük pay Milli Eğitim'e.
Öğrencinin zengini fakiri olmaz: 411 milyon ders kitabını öğrencilere ücretsiz dağıttık. Özel okullara da ücreti karşılığında kitaplar verildi. 'Fakire veriyorsunuz da zengine niye veriyorsunuz?' diye çok eleştiri aldık. Bizim tezimiz şu: öğrencinin zengini fakiri olmaz.
Kızlar okullu oldu: Göreve geldiğimizde 780 bin kız okula gönderilmiyordu, 'Haydi Kızlar Okula' kampanyasıyla 270-280 bin kız öğrenci okula başladı. Yoksul öğrencilerin okula devamını sağlamak için annelerinin hesabına aylık olarak para yatırdık. 1.5 milyon öğrenci şartlı nakit transferinden yararlandı.
2013 hedefleri: 2013'te ilköğretimde okullaşmayı yüzde 100'e, okul öncesi eğitimde de yüzde 50'ye ulaştırmakta kararlıyız. İnşallah bu dönemde tekli öğretime geçmek, bir dersliğin en fazla 30 öğrenciden oluşmasını sağlamak için ne gerekiyorsa yapılacaktır. Zorunlu eğitimi kesintili ve yönlendirmeli olmak üzere 12 yıla çıkarma noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hedefimiz mesleki ve teknik eğitimin genel ve ortaöğretimdeki oranını asgari yüzde 50'ye çıkarmak.