Ziller küçükler için çaldı

'Mini mini birler'in uyum haftasında sevinç de vardı, gözyaşı da.
İlköğretim birinci sınıfa kayıt yaptıran 900 bin öğrenci ile 750 bin anaokulu öğrencisi, uyum sağlamak için okullarına bir hafta erken başladı. İlk kez ailelerinden ayrı kalan çocukların bir kısmı bu durumu hiç yadırgamazken, bir kısmı ağlayarak ortalığı birbirine kattı. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik 'uyum' eğitiminin çok iyi sonuç verdiğini söyledi.

ANKARA - İlköğretim 1'inci sınıfa kayıt yaptıran yaklaşık 900 bin öğrenciyle 750 bin anaokulu öğrencisi, 'uyum sağlamak' için okula bir hafta erken başladı.
Bir haftalık uygulama boyunca velilerin zaman zaman sınıf ortamına alınması sağlanacak. Veliler için okulda kaldığı sürelerde hoşça vakit geçirecekleri uygun ortamlar düzenlenecek ve okul kantinleri açık
bulundurulacak. Veliler, rehberlik servisince bilgilendirilecek. Küçük öğrenciler hafta boyu her gün 09.00-12.00 arasında eğitim görecek. Programda üç ders, iki dinlenme saati var.
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Gülen-Muharrem Pakoğlu İlköğretim Okulu'nu ziyaret ederek, minik öğrencilere başarılar diledi. Ankara Emek 8'inci Cadde'deki okula gelişinde okul müdürü Bahri Yıldızbaş ve öğrenciler tarafından karşılanan Çelik, geçen yıl başlatılan 'uyum eğitimi'nin son derece iyi sonuçlar verdiğini söyledi. Çelik şöyle konuştu: "Okul bahçesinde, koridorlarda binlerce öğrencinin bir anda doluştuğunu düşünün. İlkokula yeni başlayan çocuklar bir anda büyük şok yaşıyor. Ama bütün ortam onlara ait olunca, öğretmenleriyle, arkadaşlarıyla ciddi bir kaynaşma yaşıyorlar. Geçen sene muazzam bir sonuç aldık. Baktık öğrenci memnun, veli memnun, öğretmen memnun, okul yöneticilerimiz bundan memnun. Bu sene okul öncesi eğitimde de aynı uygulamayı başlattık."
Çelik, çocukların okula uyumu için bir haftanın yeterli olduğunu da belirtti. İlk ve ortaöğretimdeki diğer öğrenciler 2007-2008 eğitim-öğretim yılı için 17 Eylül'de ders başı yapacak. (Radikal, aa)