Zimbabve'de ekonomik kriz yüzünden askerler fil eti yiyor

ANKARA - Zimbabve’de askerlere fil eti yedirildiği iddia edildi. Zimbabve Vahşi Hayatı Koruma Gücü’nden Jonny Rodrigues, İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye konuşarak bazı askerlerin, kendilerine yemeleri için fil eti verildiği yönünde şikâyette bulunduğunu belirtti ve uygulamanın geçen haziran ayında başladığını ve giderek yaygınlaştığını söyledi. Ordunun, askerlerin sığır etiyle beslenmesi için yaptığı anlaşmaların bozulduğunu belirten Rodrigues, “Fil eti kullanmak daha ucuz ve kolay” dedi.
Savunma Bakanlığı, konuyla ilgili açıklama yapmazken, ZimOnline internet sitesinde, başkent Harare’den adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir askeri yetkilinin açıklamasına dayandırılan haberde, askerlere geçen haftadan bu yana fil eti yedirildiği belirtildi. Yetkili fil etinin, daha önce sadece mısırlı yulaf peltesi yiyen askerlerce hoş karşılandığını söyledi.
Zimbabve’de 100 binden fazla fil olduğu sanılıyor. Ülkedeki ulusal parklarsa ancak 45 bin fil barındırma kapasitesine sahip. Ekonominin çöktüğü Zimbabve’de maaşlarını alamayan askerler geçen günlerde Harare’de ayaklanmıştı. Zimbabve ordusu, Devlet Başkanı Robert Mugabe’nin iktidarda kalmasında kilit rol oynuyor. (aa)