Zimmeti bayıla bayıla itiraf etti!

ADANA - 25 yıllık memur, kendisinden bir yazışmayla ilgili bilgi almak isteyen müfettişler karşısında heyecandan bayılınca, zimmetine para geçirdiği ortaya çıktı.
Adana PTT Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı müfettişleri yıllık rutin denetimler kapsamında, Adana PTT Başmüdürlüğü kayıtlarını incelemeye aldı. Müfettişler, bir yazışmada basit bir yanlışlık olduğunu fark ederek, düzeltilmesi için muhasebe sorumlusu 49 yaşındaki Mehmet A.’yı yanlarına çağırdı. Ancak Mehmet A, müfettişlerin karşısında korkudan bayıldı. Muhasebecinin, ayıltıldıktan sonra herhangi bir soru sorulmadan, faturalardaki değişikliği kendisinin yaptığını söylemesi üzerine olaydan şüphelenen müfettişler, tüm kayıtları inceledi.
Faturalarda ve muhasebe kayıtlarında değişiklik ve sahte evrak kullanıldığı, böylece Mehmet A’nın zimmetine sadece son bir ayda 6 bin 260 TL para geçirdiği belirlendi.
Tutuklanan Mehmet A., 1983’te PTT’de çalışmaya başladığını, kredi kartları  borcu ve eşinin lüks isteklerini karşılayabilmek için faturalarda değişiklik yaptığını itiraf etti. Mehmet A’nın “Beni çağırdıklarında durumun farkına vardıklarını düşündüm. O panikle suçsuz olduğumu, zorda kaldığım için yaptığımı anlatmaya çalıştım. Ancak, farklı dosya için çağırmışlar” dediği öğrenildi. Mehmet A’nın,  zimmetine yaklaşık 200 bin TL geçirdiği sanılıyor. (aa)