'Zinaya ceza cinayet getirir'

Van Kadın Derneği Başkanı Zozan Özgökçe zinanın suç olması halinde bölgedeki namus cinayetlerinin artacağını, azalan bekâret kontrollerinin de önüne geçilemeyeceğini söyledi.

VAN - Van Kadın Derneği Başkanı Zozan Özgökçe, zinanın suç sayılması halinde, töre ve namus cinayetlerinin artacağını, bekaret kontrollerinin yaygınlaşacağını söyledi. Doğu ve Güneydoğu bölgelerinin sık sık töre cinayetleriyle gündeme geldiğini anımsatan Özgökçe, şöyle konuştu: "Zaten bölgede kan davaları, namus ve töre cinayetleri var. Bu insanlar halen yasalar aracılığıyla değil, suçluları kendileri yargılayıp, cezayı da bir şekilde kendileri veriyorlar. Bu ceza yöntemi, töreleri de göz önüne aldığımızda zinanın suç olmasıyla birlikte daha da artacaktır."
Zinanın suç sayılmasıyla, tamamen ortadan kaldırmaya çalıştıkları bekaret kontrollerinin de yeniden gündeme geleceğini söyleyen Özgökçe, şunları kaydetti: "Eğer çokeşlilikle ilgili bir düzenleme getirilmek isteniyorsa, bunu tamamen o başlık altında bir karara bağlamaları lazım, zina olarak değil. Çokeşli erkeğin cezalandırılması, tazminat veya bir cezai müeyyide şeklinde uygulanmalıdır."