Zincirleriyle yandı

'Son çaremizdi'
Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde zincire bağlı yaşayan 33 yaşındaki özürlü Cemile Kurt, evde yalnızken yangın çıktı. İtfaiye aracının suyu tükenince Cemile öldü. Ailesi: "Kendine zarar veriyordu, zincir son çaremizdi."
'Aileler suçlanmasın'
Sosyal hizmet uzmanları, SHÇEK'in zihinsel özürlülere hizmet kapasitesinin çok sınırlı olduğunu belirtiyor. Psikiyatr görüşü: "Bu hastalar için yataklı kurumlar şart. Aileleri suçlamak yanlış. Bağlamaya mecburlar."
Haber: SONER GÜLEZER / Arşivi

KOCAELİ - Yıllardır zincire bağlı olarak süren bir yaşam, alevlerin arasında çığlık çığlığa son bulduğunda, hiç kuşku yok ilk akla gelen, bunca zamandır çekilen sıkıntıların acı bir finalle nihayete erdiğiydi. Ve muhtemel ki, zihinsel ve bedensel engelli olduğu için çevresine zarar verdiği gerekçesiyle sürekli zincire bağlı tutulan 33 yaşındaki Cemile Kurt'un kaderi, zincir dışında başka çözümler aramak mümkün olsaydı, böylesi bir acı sona mahkûm olmayacaktı. Ama özürlü kadının ailesi yoksul ve eğitimsizdi, onlara başka bir yol gösteren de olmamıştı.
Evde yalnızdı
Tüm bunlar yetmedi: Ev alev aldığında Cemile Kurt odasında yalnızdı ve imdat çığlıklarına el uzatan olmadı. Yetmedi, yangına müdahale eden arazözün suyu tükendi. İkinci arazöz geldiğinde ise Cemile Kurt, zincirlerle bağlanmış kapkara bir kömürdü artık.
Cemile Kurt, Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde Donanma Caddesi'nin üzerinde 33 yıldır anne ve babasıyla birlikte yaşıyordu. Şaban ve Ayşe Kurt çifti, özürlü kızlarını her zaman olduğu gibi, önceki akşam da zincirleyerek dışarı çıktılar. Bir süre sonra evden dumanlar yükselmeye başladı.
Cesedinde zincir vardı
Çevredekilerin ihbarıyla olay yerine gelen itfaiye ekipleri söndürme çalışmalarına başladı. Ancak kısa süre sonra arazözün suyu bitti. İkinci itfaiye arazözü gelinceye kadar alevler hemen yan taraftaki eve de sıçradı. İtfaiye ekipleri yangını söndürüp içeri girdiklerinde, Cemile'nin zincire bağlanmış cesediyle karşılaştı.
Savcı suçlu arıyor
Olay yerine gelen Cumhuriyet Savcısı, yangını duyunca eve gelen Şaban Kurt ve Ayşe Kurt'un özürlü çocuklarını zincirlediklerini öğrenince soruşturma başlattı. Cemile'nin cesedi dışarı çıkartıldığında, bir polis memuru Cemile'nin bağlandığı zinciri de kanıt olarak alıp karakola götürdü.
Yetkililer, yangının Cemile Kurt'un sobayı karıştırmasından da kaynaklanmış olabileceğini belirtti. Cemile Kurt'un bir süre önce de hem nüfus cüzdanını, hem de evdeki diğer fotoğrafları sobaya doldurup yaktığı öğrenildi.
'Son çare bağlıyorduk'
Şaban ve Ayşe Kurt çifti engelli çocuklarının ölümüyle ilgili verdikleri ifadede, Cemile'nin doğuştan özürlü olduğunu, kendileri evdeyken hem kendisine, hem çevresine zarar verdiğini anlattılar. 'Son çare' olarak zincire bağladıklarını kabul eden Cemile Kurt'un anne ve babası şöyle diyordu:
"Güzel havalarda onu yanımıza alıp akraba ve komşularımıza da gidiyorduk. Onu mecbur kalmadıkça evde yalnız bırakmıyorduk. Bugün bir işimiz olduğu için dışarı çıkmak zorunda kaldık. Kendisine de zarar verdiğinden son çare olarak zinciri kullanıyorduk."
Avrupa nasıl çözdü?
Sosyal hizmet uzmanları, İzmit'te çıkan yangında yaşamını yitiren Cemile Kurt gibi on binlerce zihinsel engellinin rehabilitasyon hizmetinden mahrum yaşadığını söylüyor. Uzmanlara göre, eğer Cemile Kurt, bir Avrupalı olsaydı belki saldırganlığına çözüm bulunacaktı. Tedavi edilemezse bile insanca koşullarda koruma altına alınabilirdi. Kurt hiç 'devlet yüzü' görmediği için 'tedavi edilebilir miydi?' sorusunun yanıtı sonsuza kadar bir sır olarak kalacak.
Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nun görme, ortopedik ve işitme özürlüler için olduğu gibi zihinsel ve bedensel özürlülere yönelik de rehabilitasyon merkezleri bulunuyor. Ancak Türkiye genelinde tüm bu özür gruplarına yönelik 66 rehabilitasyon merkezi bulunuyor. Sosyal hizmet uzmanları bu merkezlerin yetersiz kaldığını ve sayısının artırılması gerektiği görüşünde. Zaten bu merkezlerden faydalanmak kolay değil. Zihinsel ve bedensel engelliler bu merkezlerden yararlanması için ailesinin ya da çevresindeki yakınlarının, akrabalarının başvurması gerekiyor. Başvurudan sonra merkezlerin kapasitesi özürlülerin öncelik durumundan bile daha önemli oluyor. Anne babası olmayan engellilerin öncelikli kabul edildiği rehabilitasyon merkezlerinde yer boşalıncaya kadar sıra bekliyorlar. Sıradaki özürlüler ayni ve nakdi yardımlarla destekleniyor.
Ruhbilimciler, bu konuda ne sosyal hizmetlerin ne de hastanelerin bir çözüm üretemediğini söylüyor.
Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi Psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Avrupa'da devlet bu tip hastaları özel arabalarla evden alıyor, bakıma götürüyor ve akşam getiriyor. Ayrıca yatırılarak bakımın yapıldığı merkezler var. Üstelik devlet ailelere para yardımında da bulunuyor. Oysa bizde aile sosyal hizmetlere gidiyor 'haftada birkaç kez gelin' deniliyor. Ruh ve Sinir hastanelerine gidildiğinde 'Bu hastayı yatıramayız' diyorlar. Bu hastalar için yataklı kurumlar açılmalı. Türkiye'de hastanelerde bu tip hastalar yatırılmıyor. Ailenin hastanın zarar görmemesi ve çevresine zarar vermemesi için zincirle bağlamaktan başka çaresi kalmıyor. Ailelere suç bulmak yanlış.
İstanbul Tıp Fakültesi Liyezon Psikiyatrisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sedat Özkan: Zihinsel engellilerin bir kısmının tedavi edilebilirliği olmadığı için koruma altına alınması gerekiyor. Bir psikiyatri uzmanının genel takibinde olması ve ilaç kullanması gerekli. Bakırköy gibi ruh ve sinir gibi depo hastaneler açmak yerine ilçelerde 'ruh sağlığı dispanserleri' açılabilir. Bu tip hastaların ailesinin Sağlık güvencesine bakmaksızın devlet tarafından güvence altına alınması gerekiyor. Çünkü hastaların aylık masrafı yarım milyarı buluyor.


    http://www.radikal.com.tr/7377677377670

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.