@ismailsaymaz

'Zir' bombaları Kara Kuvvetleri'nin

Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklanan Yarbay Mustafa Dönmez'de ele geçirilen kroki sayesinde Zir Vadisi'nde bulunan cephanelikteki 21 el bombasının Kara Kuvvetleri envanterinde bulunduğu ortaya çıktı
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - ‘Ergenekon’ kapsamında tutuklu yargılanan Yarbay Mustafa Dönmez’in evinde bulunarak Zir Vadisi’ndeki kazılarda el bombaları ve askeri mühimmatın çıkmasını sağlayan krokinin Dönmez’in elinden çıktığı hem polis hem de jandarma labaratuvarlarınca saptandı. Vadiden çıkarılan el bombalarından 21’inin, bir aydınlatma tuzağı, tabanca fişeği, el dürbünü ve el fişeğinin Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) envanterinde bulunduğu ortaya çıktı.
Tutuklanmadan önce TSK Sıhhi İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı’nda görevli bulunan Dönmez’le ilgili 7 Ocak’ta düğmeye basılan Ergenekon operasyonu kapsamında arama kararı çıkarılmıştı. Önce Ankara Yenikent ve Sakarya Sapanca’daki evleri arandı. Evinde bulunan, ajanda içindeki kroki doğrultusunda Zir Vadisi kazıldı. Vadiden el bombaları ve onlarca silah ve askeri malzeme çıkarıldı.
12 Ocak’ta teslim olan Dönmez, ‘Askeri eşyayı gizlemek’ suçlamasıyla tutuklanıp Hasdal Askeri Ceza ve Tevkifevi’ne konuldu. Dönmez, 14 Ocak’taki ifadesinde, eşi ve kendisine ait tabancalar ile ölen babasına ait tüfek dışındaki hiçbir silahı sahiplenmezken, krokiyi de reddetti. Ergenekon sanıklarından yalnızca Doç Dr. Emin Gürses’i tanıdığını söyledi. 
Bu arada, askeri malzemeler İstanbul Emniyeti’ne götürüldü. Bilirkişilerce incelenip rapor yazıldı. Ve rapor, Makine ve Kimya Endüstrisi’ne (MKE) gönderildi. MKE’den 15 Ocak’ta verilen yanıtta; 20 adet ‘M 204 A2 KF-MKE 165 9-84’ kafile numaralı olanın 12 bin 450’sinin, ‘KF-MKE 132 3-81’ kafile numaralı olanından da 11 bin 340’ının KKK’ye verildiği kaydedildi. Ayrıca ‘KF-MKE 24/97’ kafile numaralı mühimmattan da 450 adedin yine KKK’ye teslim edildiği belirtildi.

Birlik belirlenemedi
Savcılık ayrıca, bilirkişi raporu doğrultusunda KKK’ye de yazı yazdı. KKK’nin 22 Ocak’taki yanıtına göre; 13 silahtan üçü Dönmez ve eşi Mühendis Binbaşı Fatma Dönmez’e ait. Diğer 10 silahınsa kaydına ulaşılamadı. El bombalarının 12 ayrı kafileden olduğu, bunlardan 1953-1984 arasında üretilmiş 10 ayrı kafileye ait bombaların envanterde bulunduğu saptandı. Hangi birliğe ne kadar verildiği, geçen uzun zaman nedeniyle belirlenemedi. El bombaları dışında kalan 21 kalem çeşitli çap ve miktarlardaki hafif silah mühimmatından, raporda yalnızca beşinin kafile nu-marası belirtilirken; bu beş kalemden, ‘aydınlatma tuzağı ve tabanca fişeği’nin envanterde yer aldığı kaydedildi. Bir el telsizinin de 2003’ta Adapazarı’nda kaybolduğu anlaşılırken, el dürbününün de envanterde olduğu belirtildi.
Zir Vadisi’nde mühimmat bulunmasını sağlayan krokinin el ürünü olup olmadığı da İstanbul Kriminal Polis Labaratuvarı ile Jandarma Genel Komutanlığı Kriminal Daire Başkanlığı’nca incelendi. İki labarotuvarda ayrı ayrı yapılan inceleme sonucu; krokinin Dönmez tarafından hazırlandığı anlaşıldı.
Dönmez, ifadesinde, Sakarya’daki evine son üç aydır gitmediğine anlatsa da iletişim tespit tutanakları aksini gösterdi. Dönmez’in her hafta sonu ve aramadan önceki hafta da buraya gittiği saptandı.
Savcılık, Dönmez’e ‘Askeri malzemeyi gizlemek’ten dava açtı. Ayrıca savcılık, Dönmez’in TSK’dan çıkartılmasını ve kamu haklarından yoksun bırakılmasını istedi.