Zir'de polis ve savcı baskı yaptı iddiası

ANKARA - Ankara Yenikent’teki Zir Vadisi’nde bulunan mühimmatla ilgili Yarbay Mustafa Dönmez’in yargılandığı davada, tanıklar polisi ve savcıyı suçladı. Bilirkişi heyetinin raporunda ise, mühimmatların Jandarma Genel Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı dışında başka birimlerce kullanılması olasılığının oldukça az olduğu belirtildi.
Dönmez’in, Genelkurmay Başkanlığı Askeri Mahkemesi’nde, ‘askeri eşyayı gizlemek’ suçundan yargılanmasına devam edildi. Avukatları çekilen Dönmez, savunmasını artık kendisinin yapacağını belirtti.        
Duruşmada, Zir Vadisi’ndeki kazılarda görevli dönemin Sincan Yenikent Jandarma Karakol Komutanı Astsubay Başçavuş Bilal Usluer, “Beni düşündüren, mühimmatlar bulunduktan sonra polisler çok sevindi. Ayrıca bulunan malzemeler yüzeydeydi, açıktaydı” dedi.
Kazıda kamera kaydı yapan olay yeri inceleme uzmanı Astsubay Başçavuş Alparslan Keleş ise mühimmatların özensiz açıldığını, terörle mücadele polislerince kayıt yapmasının engellendiğini, delillerin yok edildiğini, hazırlanan tutanağı okumadan imzaladığını söyledi. Bunun üzerine Hakim Binbaşı Çelik, “Başçavuş olmuşsun ama okumadan tutanak imzalamışsın” dedi. Keleş de “Okumamın anlamı yoktu. Cumhuriyet savcısı imzala diye baskı yapınca imzaladım” dedi.
Bilirkişi heyetinden Kıdemli Başçavuş Ömer Özdemir, mühimmatların JGK ve KKK envanterinde bulunduğunun tespit edildiğini söyledi ve  “Aynı malzemenin bu iki kurum dışında başka birimlerce kullanılması olasılığı oldukça azdır” dedi. (aa)