Zırhlı birlikler doğudan çekiliyor mu?

Zırhlı birlikler doğudan çekiliyor mu?
Zırhlı birlikler doğudan çekiliyor mu?
Çözüm süreciyle birlikte silahların sustuğu Güneydoğu'da tersine askeri sevkiyatlar yapılmaya başlandı. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, askerlerin bölgeden çekildiği iddialarına ilişkin, "Bölgede çekilme yok, yaz tertiplenmesi var. Bu gayet normal" dedi.

NUSAYBİN - Şırnak ve Irak sınırındaki birliklerde konuşlandırılan asker, tank ve mühimmat, bugün konvoy halinde batı illerine sevk edildi. 

Çözüm süreciyle birlikte silahların sustuğu Güneydoğu'da tersine askeri sevkiyatlar yapılmaya başlandı. Şırnak ve Irak sınırındaki birliklerde konuşlandırıldığı öğrenilen asker, tank ve mühimmat konvoy halinde batı illerine sevk edilmeye başlandı. 

Şırnak kesiminden gelen TIR'lar üzerinde tankların, kapalı kasa kamyonlarda askeri malzeme ve sivil plakalı minibüslerde askerlerin yer aldığı konvoy, Mardin'in Nusaybin İlçesi'nden geçerek Batıya doğru gitti. Konvoyun geçisi sırasında sıkı güvenlik önlemleri alınırken, konvoya frekans karıştırıcı Jammerli araçlar da eşlik etti. Nusaybin'den bir kaç gün önce Şırnak tarafına boş olarak giden TIR'ların bu kez üzerinde yüklenmiş tanklarla birlikte Batı illerine gittiği görüldü. 

MARDİN VALİSİ AYVAZ: GERİ ÇEKİLME DİYE BİR ŞEY YOK

Mardin Valisi Turhan Ayvaz, bölgedeki askeri birliklerin geri çekildiği iddialarının asılsız olduğunu belirterek "Geri çekilme diye bir şey yok" dedi.

Vali Ayvaz, bölgede askeri birliklerin tatbikat yaptığını, ardından birliklerin geri döndüğünü söyledi.

Bazı haber sitelerinde yer alan "Bölgede bulunan askeri birlikler İmralı görüşmeleri ve çözüm süreci kapsamında geri çekiliyor" iddialarının asılsız olduğunu ifade eden Ayvaz "Askeri birliklerimiz bölgeye gelip tatbikat yapıyorlar. Daha sonra birliklerine geri dönüyorlar. Geri çekilme gibi bir şey yok" diye konuştu.

KIVRIKOĞLU: ÇEKİLME YOK, YAZ TERTİPLENMESİ VAR

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, askerlerin bölgeden çekildiği iddialarına ilişkin, "Bölgede çekilme yok, yaz tertiplenmesi var. Bu gayet normal" dedi.

TBMM 'de düzenlenen 23 Nisan resepsiyonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kıvrıkoğlu, askerlerin bölgeden çekildiğine ilişkin iddialarla ilgili bir soru üzerine, herhangi bir çekilmenin söz konusu olmadığını, normal faaliyetlere devam ettiklerini söyledi.

Kıvrıkoğlu, şunları kaydetti:

"Hükümetin direktifleri ve bize kanunların verdiği yetkilerle görevimize devam ediyoruz. Bunun altından başka bir şey çıkarmayın. Biz görevimize devam ediyoruz bölgede. Bütün birliklerimiz orada görevlerine devam ediyor. Eskiden ne görev varsa yine aynı görevler. Buradan bir mana çıkarmayın. Hiçbir olumsuzluk yok. Bölgede çekilme yok, yaz tertiplenmesi var. Bu gayet normal"

BAKAN YILMAZ: BİRLİKLERİN ÇEKİLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL

Yılmaz, 23 Nisan resepsiyonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. "Birlik olarak batıya çekilme sözkonusu mu?" sorusuna da cevap veren Yılmaz, "Hayır hayır, hiç öyle bir durum yok. 780 bin kilometrekarede bu ülkenin güvenliği ne gerektiriyorsa o aynen yapılır. Dünle bugün arasında bir fark yoktur. Herhangi bir bölgede zafiyet oluşturulmaz. Oradaki insanımızın da korunması..." diye konuştu.

Bakan Yılmaz, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin orada, hak ve özgürlüklerin kullanılması için de var olduğunu belirterek, "Oradaki insanların da can güvenliğine ihtiyacı var. Güvenlik güçlerimizi temel hak ve hürriyetlerin koruyucusu ve kullanılmasını sağlayan unsur olarak görmek lazım" dedi.

"Çekilme sürecinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ne yapacağı hep konuşuluyor. Valilik üzerinden durum vardı. Durum netleşti mi?" sorusuna yanıt verirken Yılmaz, "Hukuk, kanun ne diyorsa o yapılır" diye konuştu.(ajanslar)