Zırhlı kafes içinde yardım beklediler

Zırhlı kafes içinde yardım beklediler
Zırhlı kafes içinde yardım beklediler

Buzlu yolda kayan zırhlı aracın içinde sıkışan 12 mahk ma itfaiyenin zırhı kesmesiyle ulaşılabildi.

Sivas'tan Tekirdağ'a mahkûm taşıyan cezaevi aracı kaza yaptı. 28 kişi yaralandı. Mahkûmlar aracın zırhı delinerek dışarı çıkarılabildi.

Sivas’ta mahkûm sevkıyatı yapan cezaevi aracının buzlanan yolda devrilmesi sonucu 28 kişi yaralandı. Kaza dün saat 01.10 sıralarında Sivas- Ankara karayolu, Köklüce Köyü yakınlarında meydana geldi. Sivas Kapalı Cezaevi’nden Tekirdağ’a mahkûm götürmek üzere yola çıkan Yunus Emre Selvi yönetimindeki zırhlı cezaevi aracı, yolda oluşan buzlanma nedeni ile kontrolden çıkarak devrildi. Şoför Selvi ile birlikte 2 astsubay, 1 uzman çavuş ve 11 er ile 12 mahkûm ve 1 yedek sürücü yaralandı. Yaralılar ambulanslar ile Sivas’taki hastanelere kaldırıldı.
Aracın devrildiği bilgisi üzerine olay yerine ilk önce asker ve polisler geldi. Ardından Sivas Belediyesi itfaiye ekiplerine haber verildi. Yolun sağ tarafına devrilen ve çıkış kapıları alt kısımda kalan zırhlı araçtan önce bazı yaralı askerler kendi imkânları ile çıktı. Üstteki kapı açılmadığı için camlar demir malzemeler kullanılarak kırıldı.
Aracın yerinden kaldırılması mümkün olmadığı için devreye itfaiye girdi. İtfaiye ekipleri, demir-çelik kesme makinesiyle zırhlı aracın gövdesinde 2 ayrı delik açtı. Önce aracın gövdesi, ardından da içindeki zırhın kesilmesiyle birlikte elleri kelepçeli mahkûmlar tek tek dışarı çıkarıldı. Sağlık ekipleri de çıkarılan mahkûmlara boyunluk taktı.
Yaralılara ilk müdahale eden ise Tokat-Sivas seferini yapan otobüste bulunan Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi 4’üncü sınıf öğrencisi Hasan Said İmamoğlu oldu. Kazayı fark edince otobüsü durduran İmamoğlu “Araç ters döndüğü için camı kırıp içeri girmemiz gerekiyordu. Ağır yaralıları dışarı çıkararak müdahale ettik. Ayağa kalkanları ambulanslara götürdük. Mahkûmlar vardı. Onlar kilitli oldukları için en son müdahaleyi onlara yapmak zorunda kaldık” dedi.

Tıp öğrencisine teşekkür
Sivas Valisi Zübeyir Kemelek, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık ve Jandarma Komutanı Albay Ali Taş dün Sivas’ta bulunan çeşitli hastanelerde tedavi alınan asker ve mahkûmları ziyaret etti. Kemelek burada karşılaştığı tıp fakültesi öğrencisi Hasan Said İmamoğlu’nu kutladı.

Zırhlı kutu içinde 3 bin 166 kilometre


Sivas’taki kaza, Kayseri Pınarbaşı cezaevi aracı faciasını hatırlattı. 2011 yılında yaşanan kazada zırhlı araçtan çıkarılamayan 5 hükümlü ve tutuklu yanarak ölmüştü. Dava sürecinde, içinde mahkûmlarla 5 günde 3 bin 166 km yol yapan aracın 500 TL’lik rutin bakımının yapılmadığı ortaya çıktı. Araçta görevli bir jandarma eri de aracın yangın tüpünün boş olduğunu belirtti.