Zirve davası ödenek yokluğuna takıldı

Zirve davası ödenek yokluğuna takıldı
Zirve davası ödenek yokluğuna takıldı

Malatya?da görülen davanın 18. duruşması yapıldı. FOTOĞRAF: ENSAR ÖZDEMİR / AA

MALATYA -  Zirve Yayınevi’nde biri Alman üç kişinin öldürülmesi olayının azmettiricisi olduğu ileri sürülen ve İstanbul’da tutuklu bulunan Varol Bülent Aral, ‘ödenek yokluğu’ gerekçesiyle dünkü duruşmaya götürülmedi.
Zirve Yayınevindeki cinayetlerle ilgili davanın 18. duruşması, Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.       Olayın azmettiricisi olduğu ileri sürülen ve İstanbul ’da tutuklu bulunan Varol Bülent Aral “ödenek yokluğu” gerekçesiyle duruşmaya getirilmedi. Varol Bülent Aral ’ın önümüzdeki duruşmada hazır edilmesi için savcılığa yazı yazılmasına ve yazıda sanığın savunmasının bir an önce alınmasının duruşma süreci açısından önemli olacağının belirtilmesine karar veren mahkeme heyeti, tanık listesinde bulunan ve duruşmalara gelmeyen Burcu Polat’ın da zorla getirilmesini kararlaştırdı. Mahkeme heyeti, ayrıca, bir önceki duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Hüseyin Yelki’nin altı aylık hesap hareketlerinin istendiğini ifade ederek, cevabın gelmesinin beklenmesine karar verdi. Duruşma 17 Temmuz 2009 ’a ertelendi.
Duruşma sonrası adliye çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan müdahil avukatlardan Erdal Doğan, sanık Varol Bülent Aral’ın ödenek yokluğu nedeniyle duruşmaya getirilmediğini belirterek, “Böylesi bir davanın sanığının ödenek yokluğu gerekçesiyle duruşmaya getirilmemiş olması düşündürücüdür. Sanırım Adalet Bakanlığı’nın bu konuda söyleyecekleri vardır” dedi. (aa)