@ismailsaymaz

Zirve davasından Hatay'daki kontgerilla çıktı!

Zirve davasından Hatay'daki kontgerilla çıktı!
Zirve davasından Hatay'daki kontgerilla çıktı!
Zirve Yayınevi davasını dosyasına giren belgeler Hatay'ın nasıl 'fişlendiğini' ve bölgede Seferberlik Tetkik Kurulu çalışmaları çerçevesinde mühimmat depolama gibi kontrgerilla faaliyetleri yürütüldüğü anlatılıyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) TBMM’ye yolladığı Seferberlik Tetkik Kurulu (STK) belgelerinden Hatay’da bir dutluk içerisine gömülü mühimmatın tarifi ve krokisi, mühimmattan sorumlu ‘Oytun Gerilla Birliği’nin raporu, şehri ‘Kurtarılacak Kişiler’, ‘Kuvvetli ve Nüfuzlu Kişiler’, ‘Şüpheli ve Zararlı Şahıslar’ diye ayıran 209 kişilik bir fişleme listesi çıktı. 1995-2004 yılları arasına kapsadığı sanılan evraktan; şehirdeki Alevi, Hristiyan ve Bahai inanç önderlerinin, sol görüşlülerin, Kürtler ve Ermenilerin ‘zararlı’ sayıldığı ortaya çıkıyor. Ayrıca STK’ya katılan sivil kişiye okutulup dosyasına konduğu iddia edilen bir not da raporlar arasında yer alıyor.
Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu’na gönderdiği Seferberlik Tetkik Kurulu’na (STK) ilişkin dosya Zirve Yayınevi Davası’nın görüldüğü Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesi dosyasına girdi. Evraklar arasında, ‘Vatanını çok seven bir özel kuvvetler mensubu’ adıyla MİT’e gönderilmiş ihbar mektubu ve STK’ya ait olduğu iddia edilen resmi belgeleri içeren ekler de yer alıyor. İlk kez gün ışığına çıkan bu belgeler arasında Hatay ve Antakya çevresine ilişkin olanlar dikkat çekiyor. Bu evraklar şöyle:

BEYAZ KUVVETLERE NOT: STK’ya seçilip ‘Beyaz Kuvvetler’ bünyesine giren sivillere Genelkurmay tarafından okutulduğu ve daha sonra dosyasına konduğu öne sürülen bir not bulunuyor. Eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın adının yazılı olduğu notta şu ifadeler var: “Vatanımızın birliğine ve milletimizin varlığına karşı vuku bulacak bir düşman tecavüzü halinde silahlı kuvvetlerimizle birlikte yürütülecek harekatta gizli mücadele usulleri ile barıştan itibaren bazı çalışmalar ve çok gizli hazırlıklar yapılmaktadır.
Her Türk'ün seve katılacağına ve milli varlığımızın korunması konusunda hayati derecede önem taşıdığına inandığım böyle milli bir hazırlığın milli hisleri kuvvetli, yetişmiş, bilgili ve cesur elemanlara ihtiyaç vardır.
Yakından izlediğimiz yüksek nitelik ve yetenekleriniz, takdirle karşılanan müspet davranışlarınız ve milli heyecanınız dolayısıyla sizin de bu çalışmalara katılmanızı uygun gördüm. Gönderdiğim subay size gerekli bilgiyi verecektir.
Bu milli konuya ilgi göstereceğinize ve yapılacak çalışmalara iştirak edeceğinize inanıyor, başarılı hizmetlerinizin devamını diliyorum.


DUTLUK İÇİNDE GİZLİ MÜHİMMAT: STK’nin mühimmatlarını gömme yöntemiyle sakladığı anlaşılan gizli depoya ait “yer bulma kartı” da dosyaya girdi. Üzerinde, ‘Gizli Depo Yer Bulma Kartı (Form 478) yazılı kartta, ‘Kod Numarası: E-701’, ‘Depo Cinsi: Gömme Tipi’ ve ‘Depolama Usulü: Gizli’ ifadeleri, deponun koordinatları yer alıyor. Kartın altında, depo yerinin tarifi yapılıyor. Tarif şöyle: “Kumlu’da Muharrem köyüne gelmeden stabilize yolun kuzeyinde eski bir su pompası vardır. Bu su pompası dut ağaçlarının içindedir. Bölgede buna benzer başka dut ağacı topluluğu yoktur. Su pompasının demir borusunun olduğu duvar cephesinin yol tarafındaki köşesi 1 nolu M.N., aynı cephenin diğer köşesi 2 nolu M.N.dır. Depodan 1 nolu M.N.a 142 derece ve 620 cm.dir. 2 nolu M.N.na ise 176 derece ve 6f0 cm.dir. Depo 60 cm derinliktedir.”


OYTUN GERİLLA BİRLİĞİ: Üzerinde ‘Oytun Gerilla Birliği 1. Tim Depo Keşif Raporu’ yazılı bu evrakta mühimmatın gömülü olduğu deponun ayrıntılı tarifi var. ‘Civardaki Arazi’ başlığı altında, “Depo yeri ağaçlıktır. Civarında tarlalar vardır. Stabilize yola (Kumlu-Muharrem ky) 150 m mesafededir. Önünden tarlalar arası traktör yola geçmektedir” deniyor. ‘Toprağın Tarifi’ başlığı altında ise “Toprağın içinde taş ve çakıl yoktur, kazılması kolaydır. Çevresinde ağaç olsa da kazma esnasında pek etkilenmez. Su tutma, toprak kaybı olmaz” ifadesi yer alıyor. ‘Emniyet Hususları’ başlığında da, “Gizli deponun bulunduğu yer yaz aylarında tarlalarda çalışanlar sebebiyle kış aylarına göre oldukça emniyetsizdir. Ağaçlar kısmen gizleme sağlar. Emniyet nöbetçiler ve gözcüler yardımıyla sağlanır. Yakınında ev yoktur. ‘Depolamaya Başlama Zamanı’ başlığında, “Gizli depolama ve depo çıkarma çevrenin açık ve tarlalık olmasından dolayı gece yapılması uygundur” denen rapor “Fazla toprak civardaki tarlalara atılabilir” diye bitiyor. Raporun ekinde deponun resimleri ve krokisi de yer alıyor. 


200 KİŞİLİK FİŞLEME LİSTESİ: STK’nın Hatay’daki yurttaşları ‘Kurtarılacak Önemli Kişiler’, ‘Kuvvetli ve Nüfuzlu Şahıslar’ ile ‘Şüpheli ve Zararlı Şahıslar’ başlığı altında tasnif ettiği ve fişlediği görülüyor. İlk listede 24 kişinin ismi yer alıyor. Bunlar arasında eski milletvekilleri, belediye başkanları, sanayiciler, çiftçiler ve tüccarlar var. İsimlerin karşısında “Bölgede saygın bir şahsiyettir. Mukavemete bölge dışından daha faydalı olur” deniyor.
İkinci listede kimi milletvekilleri ve aileleri, MHP ’liler, DYP’liler, belediye başkanları, emniyet müdürleri, kimi bürokratlar, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde görevli akademisyenler, okul müdürleri, esnaf ve iş adamlarının da olduğu 62 kişinin adı yer alıyor. Bazı isimlerin karşısında, “Sağlam, güvenilir, devletine ve milletine bağlı milliyetçidir. Çevresini müspet yönde etkiler” denirken, bazıları için “Aktif ve pasif mukavemet yaparak Gnh. harekatını olumlu yönde etkileyebilirler. Türk’tür” ifadesi yer alıyor.
Üçüncü listede ise yörenin Alevi ve Hristiyan önderleri ve ruhani liderleri, ÖDP’liler, kapatılan HADEP üyeleri, İHD’liler, belediye başkanları, akademisyenler, gazeteciler, işadamları ve çiftçilerden oluşan 123 kişinin adı var. Bu kişiler için “Alevi sol her türlü yasadışı işle irtibatı vardır”, “Suriye sempatizanı”, “Kürt asıllı bölücü”, “Aşırı sol” ifadeleri geçiyor.