Zirve faturası: 22.5 trilyon

NATO Genel Sekreteri Hoop De Scheffer'in 'En başarılı zirve' diye tanımladığı İstanbul zirvesi, 15 milyon dolara (22,5 trilyon lira) mal oldu.

İSTANBUL - NATO Genel Sekreteri Hoop De Scheffer'in 'En başarılı zirve' diye tanımladığı İstanbul zirvesi, 15 milyon dolara (22,5 trilyon lira) mal oldu. Organizasyonu düzenleyen ZSV (Zettur-Setur-Visitur) konsorsiyumunun proje koordinatörü Safa Ünal, "Temiz iş oldu" dedi. Ünal, sekiz ay sonunda tamamladıkları hazırlıkları şöyle özetledi:
Tiyatro çatısı söküldü
"Elektrik dalgalanması yaşanmaması için İstanbul şebekesinden bağımsız bir altyapı kurduk. Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin çatısını yıkıp TV'ler için canlı yayın standı yaptık. Lütfi Kırdar'daki Rumeli Salonu'nun bodrumun 83 odalı bir yere çevirdik. Prag zirvesi 24, Washington zirvezi ise 26 milyon dolara mal oldu. Bu organizasyonun maliyeti ise en fazla 15 milyon dolar. Çünkü birçok ihtiyacı sponsorlar karşıladı."
Altyapıyı inşa eden yüksek mimar Umur Aysal ise, malzemelerin yurtdışından ithal edildiğini; tüm şirketlerin güvenlik soruşturmasından, tüm malzemelerin güvenlik kontrolünden geçirildiğini belirtti. Aysal, Askeri Müze'deki masa, kablo gibi altyapı malzemelerini TSK'ya bırakacaklarını, Lütfi Kırdar'ı ise eski haline getireceklerini söyledi. Rakamlarla NATO zirvesi bölge geçti:
l 71 ülkeden 3 bin 81 gazeteci akredite oldu. Zirveyi takip eden gazeteci sayısı ise 2 bin 247.
l Basın merkezine 1500 telefon hattı çekildi, 323 tane bilgisayar, 83 de montaj odası oluşturuldu.
l Askeri Müze'ye toplam bin kilometre kablo çekildi.
l Avrupa Yayıncılar Birliği, İstanbul'a 10 ton ekipmanla geldi. Canlı yayın için 21 upling, 23 çanak anten kuruldu.
l Gazeteciler için oluşturulan kafeteryada, 30 ton karışık tatlı ve meyve, 1 ton köfte, 70 bin sandviç, 2.5 ton maraş dondurması, 10 bin kâse patlamış mısır, 10 bin çubuk pamuk şeker, 2 ton döner, 9 bin kumpir, 15 bin sucuk ekmek, 10 bin gözleme, 350 ton sıcak ve soğuk içecek, 200 ton su kullanıldı. Ayrıca 40 fıçı bira tüketildi.
l Delege ve basın mensuplarının müzik tercihi Tarkan'dan yana oldu. Kongre vadisindeki satış ofisi görevlileri, Tarkan CD'lerinin neredeyse tükendiğini söyledi.
Kapalıçarşı'da 32 kişi
Konukların ziyareti için önceki gün 'kapatılan' Kapalıçarşı'ya sadece 32 kişi geldi. Bir saat süren gezide, bir seramik süs tabağı, bir kilim ile birkaç parça küçük hediyelik eşya dışında bir şey satılmadı. Kapalıçarşı Esnafları Derneği Başkanı Hasan Fırat "Zaten büyük bir alışveriş yapacakları beklentisi içinde değildik. Ziyaret, çarşının gezilmesi amacıyla planlanmıştı. En büyük kazanç huzurla bu işin üstesinden gelmek" dedi. Fırat Bush çifti için hazırlattığı Kapalıçarşı'nın altın anahtarını, onlar gelmeyince, NATO Genel Sekreteri Scheffer'in eşine armağan etti.