Zirve katliamı sanığı Aral Ergenekon savcısına ifade verdi

Zirve katliamı sanığı Aral Ergenekon savcısına ifade verdi
Zirve katliamı sanığı Aral Ergenekon savcısına ifade verdi

Aral, Zirve Yayınevi katliamının azmettiricisi olmakla suçlanıyor.

İSTANBUL - Malatya’da üç Hıristiyanın öldürüldüğü katliamın sanıklarından Varol Bülent Aral, ifade vermek için Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz’e başvurdu ve sorgulandı. İki dava arasında şimdiye kadar çeşitli bağlantılar olduğu iddia edilmiş ve mahkemeler arasında belge alışverişi yapılmıştı.
Malatya’da Zirve Yayı-nevi’nde bulunan Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel Nisan 2007’de boğazları kesilerek öldürül-müştü. Cinayetle ilgili beş sanık hakkında Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Birçok soru işaretinin olduğu katliamda en önemli gelişmelerden biri Ergenekon bağlantısıydı. Dava dosyasında adı sık sık geçen (daha sonra azmettirici olarak tutuklanan) Varol Bülent Aral’a ait olduğu belirtilen bir ajanda bulunmuştu. Bu ajandadaki notlarda Ergenekon soruşturmasında tutuklu Veli Küçük, Kemal Kerinçsiz, Zekeriya Öztürk gibi isimler not edilmişti. Ajanda iki olay arasında bir bağlantı olduğu yorumlarına yol açarken, duruşmalardan birinde mahkeme başkanının bir numaralı sanık Emre Günaydın’a “Levent Ersöz (Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan emekli tümgeneral) ve Levent Temiz’i (Ergenekon’da gö-zaltına alınıp serbest bırakılan avukat) tanıyor musun?” diye sordu. Günaydın, iki ismi tanımadığını söyledi. Duruşmadaki bu diyalog da iki olayın bağlantısı olduğu kuşkusunu yeniden gündeme getirdi. Ve tüm bu gelişmelerden sonra Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi 14. duruşmada, Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne iki olay arasındaki bağlantıyı soran bir yazı ve dava iddianamesini gönderdi. 

Kendisi başvurdu

Son olarak katliamın azmettiricisi olduğu iddiasıyla tutuklanan Varol Bülent Aral’ın Ergenekon savcısı Zekeriya Öz’e ifade vermek için başvurduğu ve sorgulandığı ortaya çıktı.  (Radikal)