ZİRVE NOTLARI

Başbakan Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın Yunanistan gezisi sırasında, 'öpücük krizi' yaratan Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, aynı hatayı İstanbul'da yapmadı.

KARAMANLİS BU KEZ TEMKİNLİYDİ: Başbakan Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın Yunanistan gezisi sırasında, 'öpücük krizi' yaratan Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, aynı hatayı İstanbul'da yapmadı. Yunanistan'da Emine Erdoğan'ı yanağından öpen ve bu nedenle Emine Erdoğan'ın muhafazakâr kesimden tepkilerle karşılaşmasına meydan yaratan Karamanlis, Topkapı Sarayı'ndaki yemekte hatasını tekrarlamadı. Karamanlis bu kez Emine hanımın elini uzaktan sıkmakla yetindi.
YEMEKTE BOL BOL KAHKAHA: Önceki akşam Topkapı Sarayı'nda liderlere verilen yemekte ABD Başkanı George Bush Başbakan Erdoğan ile kol kola girerek yürüdü. Bush, Erdoğan'a Topkapı Sarayı'nı başbakanlık binası olarak kullanmasını önerirken, Başbakan Erdoğan, bu öneriyi kahkahalarla karşıladı.
SÜREKLİ GEÇ KALANLAR: Erdoğan ve Almanya Başbakanı Schröder, önceki akşam yemeğin verileceği alana giderken, kokteyle geç kalan İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'ye rastladı. Schröder, Berlusconi'ye saatini göstererek, "Sürekli geç kalıyorsun" diye takıldı. Ama Berlusconi'yi eleştiren Schröder, yemek masasına geçmekte gecikince bu kez takılan Bush oldu. Bush saatini göstererek, nerede kaldığını sordu. Bunun üzerine Schröder'in eliyle Emine Erdoğan'ı işaret ederek, "Eşine sor" demesi dikkat çekti.
LİDERLERE ZENGİN MÖNÜ: Topkapı Sarayı'ndaki akşam yemeğinde mönüde ise şunlar vardı: Deniz börülcesi ile birlikte zeytinyağlı Bayrampaşa Enginarı ve mini imam bayıldı, baharatlı köy yoğurdu sosu ile Anadolu mantısı kırmızı biber içinde brokoli ve domates sosu ile yufkaya sarılı Darülziyafe köftesi ve geleneksel iç pilavı; Afyon kaymağı ile cevizli şöbiyet ve portakallı baklava, Yerli likörler eşliğinde kahve, erik ve kayısı pestili, cevizli sucuk, cezerye, badem ezmesi, çikolata ve çifte kavrulmuş lokumları.