Zirve vadisinde düğün var

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın kızı Esra Erdoğan ile gazeteci Sadık Albayrak'ın oğlu Berat Albayrak'ın nikâhında 7 bin davetli için, NATO önlemlerinin bir benzeri uygulanacak.

İSTANBUL - Başbakan Tayyip Erdoğan'ın kızı Esra Erdoğan ile gazeteci Sadık Albayrak'ın oğlu Berat Albayrak'ın nikâhında 7 bin davetli için, NATO önlemlerinin bir benzeri uygulanacak.
Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde 11 Temmuz'da yapılacak tören için İstanbul Emniyeti olağanüstü güvenlik önlemleri alıyor. 2 bin polisin koruma görevi yapacağı törende kongre vadisinde 6 bin polis görev yapacak. İntihar saldırılarına karşı üst düzey konukların tümüne zırhlı araç tahsis edilirken, 30 adet akrep türü zırhlı polis aracı da bölgedeki önemli noktalara yerleştirilecek. Uzaktan kumandalı bombalı saldırılara karşı, tören alanında sinyal bozucu kurulacak. NATO zirvesi nedeniyle bölgede kurulan kameralar da kayıtta olacak.
Davetlilere hologram
Davetli araçları, tören alanına hologram takarak girebilecek. Bunun için hazırlanan 2 bin 500 güvenlik kartından 2 bini düğün sahipleri, 500'ü de polis araçları için ayrıldı. Kartları basan matbaa gizli tutulurken, kart örneğinin ele geçirilmemesi için matbaa çevresinde polisin nöbet tuttuğu öğrenildi. Araçlarıyla salonun önüne kadar gitmek isteyenler ancak güvenlik kartlarıyla polis kontrol noktalarından geçebilecek, yoksa trafiğe kapatılan alandan salona kadar yürümek zorunda kalacak. Salona girişte ise davetiyeler kontrol edilecek. Konuklar 'X-Ray' cihazından geçirilerek içeri alınacak.
Milletvekili, bakan, polis ve asker de olsa, kimsenin silahla içeri girmesine izin verilmeyecek. Güvenlik çemberi 'dış', 'iç' ve 'yakın' güvenlik çemberi şeklinde üçe ayrılacak. Çevredeki binalara ve salon içinde belirlenen noktalara keskin nişancılar yerleştirilecek. Çarşaflı davetliler, bomba ihtimaline karşı, kadın polislerce arama noktalarında dedektörlerle aranacak. Salonda görev yapan polisler sivil giyinecek ve telsizlerini kulaklık takarak kullanacak. Yakalarında tanıtım kartları olacak.
Nikâhtan önce bomba uzmanları ve özel yetiştirilmiş köpekler, salonda bomba araması yapacak. Nikâh süresince merkezin üstünde ve çevresinde uçuş yapan bir polis helikopteri, çevre güvenliğine destek verecek. Polisin olası protesto gösterilerine tam donanımlı 'robokop' polislerle müdahale edeceği öğrenildi.