Zirve Yayınevi davası karar için Ergenekon yazısını bekliyor

Haber: MİKAİL PELİT / Arşivi

MALATYA - 18 Nisan 2007’de  biri Alman, üç kişinin vahşice öldürüldüğü Zirve Yayınevi davası sonuçlanmak için, sanıkların ‘Ergenekon’la bağlantısı’na ilişkin İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nden yazı bekliyor.
Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 22. duruşmaya tutuklu sanıklar Cuma Özdemir, Abuzer Yıldırım, Salih Gürler, Hamit Çeker ve Emre Günaydın, sıkı güvenlik önlemleri altında getirildi. Duruşmaya tutuksuz yargılanan sanıklar Hüseyin Yekli ve başka bir suçtan dolayı Elbistan Cezaevi’nde tutuklu bulunan Varol Bülent Aral da katıldı. Mahkeme heyeti, daha önce sanıkların ve işlediği suçların ‘Ergenekon’ soruşturması kapsamındaki sanıklarla ilişkisinin olup olmadığına dair İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazılan yazının yanıtının gelmediğini belirtti.
Mahkeme heyeti, Başsavcılığın esas hakkındaki mütalaasını sunma aşamasına gelindiğini ve duruşmanın sırf bu nedenle ertelendiğini nazara alarak yazıya ‘ivedilikle’ cevap verilmesi için İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’ne tekrar yazı yazılmasına karar verdi.
Mahkeme heyeti, duruşmayı 25 Aralık’a erteledi.

‘Üstünü kapattılar’
Duruşma sonrasında, müdahil avukatlardan Erdal Doğan, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı’ndan mahkeme bilgi istiyor. Biz de talep ettik” dedi. Avukat Doğan, şöyle devam etti:
“Mehmet Ülger (eski Malatya İl Jandarma Alay Komutanı) ve Mehmet Çolak (Jandarma Astsubay) adlı tanıklar aynı zamanda Ergenekon davasında gözaltına alınan şüphelilerdi. Soruşturmanın başında gelen ihbar mektuplarında bu şahısların adları veriliyordu. Jandarmada görevli olan bazı isimler işaret ediliyordu. Geçen 2- 2.5 yıllık süre içinde bu iddialar doğrulanmış durumda. Başsavcılık gelen ihbar mektuplarını, askeri savcılığa gerekli işlemin yapılması için gönderdi. O zaman Malatya’da 2’nci Ordu Komutanı olarak görev yapan Orgeneral Hasan Iğsız komutanısındaki Askeri Savcılık ve Askeri Hukuk Müşavirliği mektupların altında adres ve imza olmadığı gerekçesiyle işlem yapmamıştır. Bu işi savsakladılar, bu işin üzerini kapattılar.”