Zirve Yayınevi: Tehdit ediliyorduk

Zirve Yayınları, Türkiye'de misyonerlik faaliyetleri yapan bir yayınevi. Daha önce Kayra Yayınevi olarak faaliyet gösterdi. Yabancı bir şirket adına Malatya'ya...

İSTANBUL - Zirve Yayınları, Türkiye'de misyonerlik faaliyetleri yapan bir yayınevi. Daha önce Kayra Yayınevi olarak faaliyet gösterdi. Yabancı bir şirket adına Malatya'ya 10 bin İncil gönderildiğinin duyulması üzerine 5 Aralık 2005'te bir grup ülkücü kargo şirketinin önünde gösteri düzenledi. O dönem Malatya'da bazı gazeteler tarafından yayımlanan haber ve makalelerde misyonerlik faaliyetlerinin adresi olarak gösterilen Kayra Kitabevi'nin yetkilisi Martin De Lange, toplumun kendilerine karşı kışkırtıldığını ileri sürdü. Yayınevinin ismi bir süre sonra 'Zirve' olarak değiştirildi. Zirve Yayınları'nın İstanbul'da bastığı kitaplar, Malatya'da ve çevre illerdeki Hıristiyanlara dağıtılıyordu. Zirve Yayınevi Genel Müdürü Hamza Özant, Malatya'daki irtibat bürosunda çalışan arkadaşlarının son dönemde tehdit edildiğini söyledi.
'Hedef gösterildik'
Kurtuluş Kiliseleri Birliği Başkanı İhsan Özbek, aşırı sağcı grupların daha önce topluluğa yönelik protestolar yaptıklarını ama son birkaç yılda olağanüstü bir sorunun meydana gelmediğini vurguladı. Ancak ülke çapında beş yıldır hedef gösterildiklerini ve seçildiklerini vurgulayan Özbek, şunları söyledi: "Biz Malatya'da Hıristiyanlar olarak yaşıyoruz. Yaşıyor olmamız kimseyi tehdit etmez. İnsanların varlığımızı tehdit olarak algılaması çok üzücü."