Zirve'de artık 'azmettirici' var

Zirve'de artık 'azmettirici' var
Zirve'de artık 'azmettirici' var

Sanık Günaydın, mahkemede Aral?a ?Hani devlet desteği sağlacaktın? demişti.

Malatya'da üç misyonerin öldürülmesiyle ilgili davada 'planlayıcı ve azmettirici' olduğu iddiasıyla Varol Bülent Aral tutuklandı. Aral tanık olarak da ifade vermişti

MALATYA/İSTANBUL - Malatya’da biri Alman üç misyonerin Zirve Yayınevi’nda katledilmesiyle ilgili davada ‘planlayıcı ve azmettirici’ olduğu iddiasıyla Varol Bülent Aral tutuklandı.
18 Nisan 2007’de Zirve Yayınevi’nde çalışan Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel’in boğazlarının kesilerek öldürülmesiyle ilgili dava sürerken, en önemli sanık Emre Günaydın, Varol Bülent Aral ile ilgili suçlamalarda bulunmuştu. Günaydın, cezaevinde Cumhuriyet Savcısına ifade vererek, kendisini Varol Bülent Aral’ın azmettirdiğini öne sürdü. Bunun üzerine Aral, savcının talimatıyla gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Aral, savcılıktaki sorgusunun ardından 3. Ağır Ceza Mahkemesine sevk edildi. Mahkeme, ‘terör örgütü yöneticisi olmak’, ‘örgüt faaliyetleri çerçevesinde birden fazla şahsın öldürülmesi’, ‘yağmaya teşebbüs suçuna azmettirmek’, ‘birden fazla kişiyi hürriyetinden engellemek’ suçlaması ve delilleri karartma ihtimaline karşı Varol Bülent Aral’ın tutuklanmasına karar verdi.
Cezaevine gönderilen Varol Bülent Aral, daha önce dava kapsamında duruşmaya getirilerek tanık olarak dinlenmişti. Aral’ın, tanık olarak dinlendiği duruşmada sanık Emre Günaydın, Aral’a hitaben “Hani devlet desteği sağlayacaktın” demiş, daha sonra cezaevinde verdiği ifadede kendisini Aral’ın azmettirdiğini ileri sürmüştü.
Aral’ın, şubat ayında Adıyaman’da Süryani kilisesine 2.5 kilometre mesafede Kalaşnikof silahla yakalanarak tutuklandığı ortaya çıkmıştı. Aral’ın cezaevinde ifadesi alınmıştı. Adıyaman’daki Mahmut Gürbüz Camii’nin önünde şüpheli hareketleri nedeniyle gözaltına alınan Aral’ın üzerinde  Kaleşnikof silah ve 17 fişek çıkmıştı. Yakalandığı yerin Morpetrus Süryani Kilisesi’ne 2.5 kilometre mesafede bulunması da dikkat çeken Aral tutuklanmıştı.
Zirve Yayınevi’nde faaliyet gösteren misyonerlerin öldürülmesiyle ilgili Emre Günaydın’ın yanı sıra, yine olay yerinde yakalanan Salih Gürler, Cuma Özdemir, Hamit Çeker ve Abuzer Yıldırım yargılanıyor. Üçüncü katın penceresinden kaçmak isterken düşerek yaralanan Emre Günaydın, uzun süre tedavi görmüş ardından cezaevine konulmuştu. (Radikal, aa)