'Zirve'de Ergenekon zanlısı rektör soruldu

18 Nisan 2007'de biri Alman üç kişinin öldürüldüğü Zirve Yayınevi davasında hâkim, sanıklardan Emre Günaydın'ın Malatya Üniversitesi'nde çalışan babasına, "Rektörle samimiyetin var mıydı?" diye sordu


Tanık olarak dinlenen İlahiyat Fakültesi’nden Ruhi Abat’ın bin 415 kez jandarma ve emniyet istihbaratıyla telefon görüşmesi yaptığı belirtildi.
Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde beşi tutuklu yedi sanığın yargılandığı davanın dün 16. duruşması yapıldı. Tutuklu sanıklar Emre Günaydın, Cuma Özdemir, Abuzer Yıldırım, Salih Gürler ve Hamit Çeker, sıkı güvenlik önlemleri altında Adliye’ye getirildi. Mahkeme heyeti ilk olarak, tutuklu sanıklardan Emre Günaydın’ın akrabası ve arkadaşı Onur Dulkadir’i dinledi. Dulkadir, Emre ile aynı dershaneye gittiklerini ifade ederek, “Emre bana ‘Yakında çok zengin olacağım’ demişti. Ama nasıl zengin olacağını söylemedi. Başka da bir şey bilmiyorum” dedi.
Günaydın’ın babası Mustafa Günaydın da oğlunun böyle bir cinayet işlediğine inanmadığını belirterek şunları söyledi:
“Emre liseyi bitirdikten sonra iki yıl üniversite sınavlarına girdi, kazanamadı. 2007’de İhlas Vakfı’nın yurduna gitti. Yurt yönetimi beni arayarak, uyum sağlayamadığını söyledi. Bunun üzerine yurttan aldım. Bana bir gazetede iş bulduğunu, günde sadece iki saat gazete dağıtacağını söyledi. Daha sonra, bana gazetede gizemli bir kişi olduğunu, PKK ve Hizbullah’la ilgili çok şeyler anlattığını söyledi. O kişiden uzak durmasını söyledim” dedi.
Mustafa Günaydın, İnönü Üniversitesi’nde makine teknikeri olarak çalıştığını, üniversitedeki öğretim üyelerinin ve çalışanların yüzde 70’ini tanıdığını söyledi. Mahkeme heyetinin, “Dönemin İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Fatih Hilmioğlu’yla samimiyetin var mıydı?” sorusuna Günaydın, “Hayır, orada çalışan bir personeldim, samimiyetim yoktu” diye yanıtladı. Hilmioğlu, dün Ergenekon operasyonunda gözaltına alınanlar arasında.
Oğlu Emre Günaydın’ın ya da kendisinin bir siyasi partiyle ilişkisi olup olmadığı sorusu üzerine Mustafa Günaydın, “Oğlumun bir siyasi parti ile ilişkisi yok. Ama ben eski bir ülkücüyüm” yanıtını verdi.

Abat istihbarata anlatmış
İnönü Üniversitesi Araştırma Görevlisi Ruhi Abat tanık olarak dinlendi. Abat, üniversitede, Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı’nda altı kişilik bir ekiple misyoner faaliyetlerine ilişkin çalışma yaptığını söyledi. Abat’a cinayetlerden önceki altı ay içerisinde, kendi cep telefonundan iki emniyet istihbarat personeli ve çok sayıda jandarma istihbarat personeli ile 1415 kez neden görüştüğü soruldu. Abat, istihbaratçıların misyoner faaliyetleri konusundaki çalışmalarıyla ilgili bilgi istediklerini söyledi. (dha)