Zirvede soğuk 29 Ekim

Zirvede soğuk 29 Ekim
Zirvede soğuk 29 Ekim
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında liderler arasında soğuk rüzgârlar esti. Erdoğan, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli törende tokalaşmadı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasındaki ‘soğukluk’ Cumhuriyet Bayramı kutmalarına damgasını vurdu. Erdoğan ile Kılıçdaroğlu, ne Köşk’teki kutlamalarda, ne de Atatürk Kültür Merkezi’ndeki (AKM) törenlerde tokalaştı.
Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla ilk tören Anıtkabir’de düzenlendi. Törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, bakanlar kurulu üyeleri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli , kuvvet komutanları, yüksek yargı mensupları, YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, milletvekilleri, bazı siyasi parti temsilcileriyle diğer askeri ve mülki erkân katıldı. Gül, Anıtkabir Özel Defteri’ne; “Bir asra yaklaşan Cumhuriyetimizin kazanımları sayesinde bugün Türkiye’nin her alanda yükselen bir ülke ve küresel bir cazibe merkezi haline gelmesinin gururunu yaşıyoruz” diye yazdı.

Köşk’te de kutlama yapıldı
Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Çankaya Köşkü’ne geçerek kutlamaları kabul etti. Köşk’teki kutlamalarda da CHP ve MHP liderleri hazır bulunurken, BDP’liler yer almadı. Tören öncesi Kılıçdaroğlu, Orgeneral Özel ile bir süre sohbet etti. Başbakan Erdoğan, protokolde hazır bulunan TBMM Başkanı Çiçek, Genelkurmay Başkanı Özel ve etrafında bulunan bakanlar ile tokalaşırken; Orgeneral Özel’in yanındaki sırada bulunan Kılıçdaroğlu’na elini uzatmadı. Erdoğan, Bahçeli ile de tokalaşmadı.

Tokalaşmadılar
Atatürk Kültür Merkezi’ndeki (AKM) tören alanında düzenlenen resmi geçide ise geçen yıllarda olduğu gibi MHP lideri Bahçeli katılmadı. Törene Cumhurbaşkanı Gül ile eşi Hayrünnisa Gül, TBMM Başkanı Çiçek ve eşi Gülten Çiçek, Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Özel ve eşi Kamuran Özel katıldı. CHP lideri Kılıçdaroğlu ise eşsiz geldi. Buradaki törende de Erdoğan ve Kılıçdaroğlu tokalaşmadı. Geçit töreninin ardından liderler yine birbirleriyle tokalaşmadan ayrıldılar.