ZİRVEDEN NOTLAR...

Devletin zirvesindeki soğukluk dün de sürdü. Erdoğan'ın, liderler için Topkapı Sarayı'nda verdiği yemeğe davet etmediği Sezer, akşam saatlerinde Ankara'ya döndü.

ERDOĞAN-SEZER SOĞUKLUĞU: Devletin zirvesindeki soğukluk dün de sürdü. Erdoğan'ın, liderler için Topkapı Sarayı'nda verdiği yemeğe davet etmediği Sezer, akşam saatlerinde Ankara'ya döndü. Yemekte objektifler, Bush ile eşinin verdiği samimi pozlara çevrildi.
TANITIM İHMAL EDİLMEDİ: Tam teşekküllü basın merkezine dönüştürülen askeri müzede, gazetecilere NATO belgelerinin yanı sıra Türkiye'nin tanıtımına dönük broşürler dağıtıldı. Bunlar arasında AB üyeliği yolundaki reformlara dair bilgiler verilmesi dikkatleri çekti.
SANDVİÇ 'OUT', SUCUK-EKMEK 'IN': Gazetecilerin, yiyecek-içecek ihtiyaçları için kurulan çadır kafeterya, gün boyu bedava hizmet verdi. En dikkat çeken sucuk-ekmek reyonu önündeki kuyruktu. Yabancılar dahil çok sayıda gazeteci, özenle hazırlanan jambonlu, peynirli ve salamlı soğuk sandviçlere ilgi göstermezken, sucuk-ekmek reyonunun önünde uzun süre bekledi.
SEZER 70 DAKİKA AYAKTA KALDI: Bel tedavisi yeni biten Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, zirvenin açılış oturumu öncesinde 1 saat 10 dakika boyunca ayakta kaldı. Sezer, devlet başkanlarını Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nin kapısında NATO Genel Sekreteri Jaap De Hoop Schepper ile birlikte tek tek karşıladı. Bu seremoninin çok uzaması, Sezer'e yakın diplomatları 'hastalanacak' endişesine sevk etti.
TÜRK TELECOM 800 KİLOMETRE KABLO ÇEKTİ: Gazetecilerin kablolu ve kablosuz internet ve sabit telefon ihtiyaçları Türk Telekom firması tarafından karşılanırken, teknik altyapı için toplam 800 kilometre kablo kullanıldı.
BİLGİSAYARLARA VİRÜS BULAŞINCA..: Çinli gazetecilerin kişisel bilgisayarlarından sisteme bulaşan virüs, teknik personeli ve diğer kullanıcıları zorladı. Çok sayıda gazetecinin bilgisayarına da virüs bulaşınca herkes uzun süre antivirüs programı yüklemekle uğraştı.
ERDOĞAN'IN SİCİLYA MERAKI: Başbakan Erdoğan'ın danışmanları gün boyu temaslarıyla ilgili gazetecilere bilgi verirken, aldığı iltifatlardan söz etti. İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Erdoğan'a en çok iltifat eden lider oldu. Berlusconi, "Senin için sağlam adam diyorlar. Sen ve partinle ilgili 2 yıl önceki endişeler ortadan kalktı. Türkiye'nin AB'ye üyeliği için çok çalıştım, daha da çalışacağım" dedi. Erdoğan da Sicilya'yı görmek istediğini söyledi.
ZAPATERO'NUN EŞİ SEVİNECEK: İspanya Başbakanı Lui Rodriges Zapatero Erdoğan'ın kendisini Türkiye'ye davet etmesi karşısında, "Eşim bu işe çok sevinecek" derken, Türkiye'yle ilgili görüşlerinin artık çok daha olumlu olduğunu belirtti.
LİDERLERDE KOMİSYON BAŞKANI TELAŞI: AB'nin bugün yeni Avrupa Komisyonu Başkanı'nı belirlemek üzere Brüksel'de zirve yapma kararı alması NATO zirvesi için İstanbul'da bulunan liderleri telaşa soktu. Aynı zamanda AB üyesi de olan birçok lider bugün Brüksel'e geçecek. Komisyon Başkanlığı için ekimde görevden ayrılacak Romano Prodi'nin yerine Portekiz Başbakanı Jose Manuel Durao Barosso üzerinde uzlaşma sağlanmış görünüyor.