Zirveden sürece devam kararı çıktı

Zirveden sürece devam kararı çıktı
Zirveden sürece devam kararı çıktı
Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde gerçekleştirilen güvenlik zirvesinden 'İmralı süreci'ne devam kararı çıktı.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - İmralı’da Abdullah Öcalan ile görüşmelerle başlayan süreç İstanbul’da Dolmabahçe zirvesinde ele alındı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın katıldığı zirvede Öcalan ile görüşmelerin geldiği nokta masaya yatırıldı ve ‘İmralı süreci’ne devam kararı çıktı. Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde gerçekleştirilen zirvenin ABD Başkonsolosluğuna yönelik bombalı saldırının ardından gerçekleşmesi, zirvede bu konunun masaya yatırıldığına ilişkin haberlere neden oldu. Ancak Başbakan Erdoğan’ın hafta başında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından zirve çağrısı yaptığı öğrenildi. Başbakanlık programında yer almayan zirve, 14:30’da başladı. Başbakan Erdoğan, saat 13.50 sıralarında Kısıklı’daki evinden çıkarak Başbakanlık Çalışma Ofisi’ne geçti. İçişleri Bakanı Muammer Güler ise saat 14.00’de Ankara’dan İstanbul’a geldi. Güler, Atatürk Havalimanı’ndan Dolmabahçe’ye hareket etti. Başbakanlık kaynakları, İstanbul’daki görüşmenin “özel güvenlik toplantısı” olduğunu ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın katıldığını açıkladı.

2.5 saat sürdü
Yaklaşık ikibuçuk saat süren toplantının ardından bir açıklama yapılmadı. Toplantı bittikten sonra sırayla Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ofisten ayrıldı. İçişleri Bakanı Muammer Güler ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan zirvenin sona ermesinin ardından Başbakan Erdoğan ile görüşmeyi sürdürdü.
Edinilen bilgiye göre toplantıda “İmralı süreci” enine boyuna tartışıldı. İmralı Cezaevi’nde Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmelerin geldiği son nokta değerlendirilirken, önümüzdeki günlerde atılacak adımlar üzerinde de duruldu. Zirvede ‘İmralı süreci’ne devam edilmesi kararı çıktığı öğrenildi.

BDP heyeti adaya gidebilir
Zirvenin ardından İmralı’ya ikinci BDP heyetinin gitmesi yeniden gündeme geldi. Paris’te 3 PKK ’lı kadının öldürülmesinin ardından yaşanan gelişmeler üzerine ziyaret askıya alınmıştı. Heyetin çok kısa süre içerisinde adaya giderek ikinci görüşmeyi gerçekleştirebileceği öğrenildi.
Güvenlik zirvesinde Erbil görüşmeleri gündemde geldi. Sürecin yürümesine yönelik atılacak adımlar BDP heyetinin İmralı ziyaretiyle de sınırlı kalmayacak. Çözüm çalışmaları Erbil ekseninde de sürdürülecek. Bu çerçevede Bölgesel Kürt Parlamentosu ve Barzani’nin kabinesiyle önümüzdeki günlerde görüşmeler yoğunlaştırılacak. Bir MİT heyeti Kuzey Irak’a giderek, Erbil merkezli görüşmeler gerçekleştirecek. Zirve’de Suriye’deki son durumun da ele alındığı gelinen sürecin değrelendirildiği öğrenildi.