Zirveye 10 bin polis takviyesi

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, NATO zirvesi için tüm önlemlerin alındığını, İstanbul polisi dışında 10 bin polisin daha görev yapacağını söyledi. Abant'ta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Aksu, dünyanın gözünün, 60-65 devlet başkanı, cumhurbaşkanı, başbakanla aynı sayıda bakan, genelkurmay başkanı ve heyetin katılacağı NATO zirvesinde olacağını belirterek, şu bilgileri verdi:
Haber: ERSİN ERCAN / Arşivi
FIRAT KESKiNKILIÇ / Arşivi

BOLU - İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, NATO zirvesi için tüm önlemlerin alındığını, İstanbul polisi dışında 10 bin polisin daha görev yapacağını söyledi. Abant'ta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Aksu, dünyanın gözünün, 60-65 devlet başkanı, cumhurbaşkanı, başbakanla aynı sayıda bakan, genelkurmay başkanı ve heyetin katılacağı NATO zirvesinde olacağını belirterek, şu bilgileri verdi:
"Dışişleri Bakanlığı'nda, bir büyükelçi başkanlığında organizasyon komitesi kuruldu. Bu komite sadece güvenlik değil, zirveyi diğer yönleriyle de ele alarak hazırlık yapıyor. Bütün detaylar düşünüldü, en ayrıntılı noktaya kadar plan yapıldı. İstanbul dışındaki illerde görevli 10 bin polis, toplantı için görevlendirildi. Araç-gereç bakımından da diğer illerden takviye olacak. Helikopterler de destek verecek."
Aksu, zirve için insanların demokratik tepki göstermesinin normal olduğunu da söyledi. Aksu, "Zirve sırasında açıklama yapacak gruplara yaklaşık 20 alan tahsis ettik. AB için önemli kararlara imza attık. İnsanlarımızın demokratik haklarını kullanmaları bizim de isteğimiz" dedi.
İnsan kaçakçıları uzaklaşıyor
Bir başka soru üzerine de Aksu, son beş yılda Türkiye üzerinden Avrupa'ya gitmek isteyen 470 bin kaçak göçmen ve 4 bin insan tacirinin yakalandığını belirtti. Bakan Aksu, "İnsan tacirlerinin uyrukları 63 farklı ülkeden. Bu insanlar zaman zaman terör örgütleriyle işbirliği yapıyor. Türk polisinin aldığı tedbirlerle, insan kaçakçıları, Karadeniz'in kuzeyi ve Akdeniz'in güneyine yöneldi" diye konuştu.