Zirveye elektronik kalkan

NATO zirvesi'nin yapılacağı NATO vadisi, zirve süresinde uçuşa kapatılacak.

ANKARA - NATO zirvesi'nin yapılacağı NATO vadisi, zirve süresinde uçuşa kapatılacak. Havadan gelecek olası saldırıya karşı, hiçbir hava aracının NATO vadisi üzerinde uçmasına izin verilmeyecek. Uzaktan kumandayla yapılacak olası bombalamalara karşı ise, vadi üzerinde elekronik kalkan
oluşturulacak. Vadi, radyo dalgalarını bozan MR cihazlarıyla donatılacak.
Emniyet, 48 ülkenin devlet ya da hükümet başkanının katılacağı NATO zirvesi
için planladığı güvenlik önlemlerine son şeklini verdi. Zirvenin yapılacağı
Lütfi Kırdar Kongre Sarayı çevresinde üç aşamalı bir güvenlik çemberi oluşturmayı planlayan Emniyet, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile bağlantı kurdu. Emniyet, zirvenin yapılacağı 28-29 Haziran tarihleri boyunca NATO vadisinin tüm uçuşlara kapatılmasını istedi.
İhtara uymayan düşürülecek
Uçuş yasağı, NATO'ya ait AWACS uçaklarınca denetlenecek. Yasağı delen hava araçları, Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçaklarınca anında uyarılacak. Uyarıya rağmen rotasını değiştirmeyen hava araçları düşürülecek.
Emniyet, olası uzaktan kumandalı bombalama eylemlerine karşı da bir dizi önlem planladı. Vadi üzerinde elektronik bir kalkan oluşturulacak. Vadi, radyo dalgalarını bozan MR cihazlarıyla donatılacak. Zirve süresince aralıksız çalışacak olan MR cihazları, uzaktan kumandaların radyo dalgalarını bozacak.
Cihat savaşçıları mercek altında
Polis, zirve öncesinde tüm dikkatini El Kaide üzerinde yoğunlaştırdı. Örgütün İstanbul'daki intihar eylemlerinde daha önce Çeçenya, Afganistan ve Bosna'da savaşmış olan Türkleri kullanmasından hareket eden polis, savaşmak için bu ülkelere gitmiş olduğu bilinen isimleri takibe aldı.