Ziyaret kesin, yeri tartışmalı

Şeyh mi, paşa mı?
Bazı dostları Garih'in Mareşal Fevzi Çakmak'ın mezarına sık sık gittiğini söyledi; bazı dostları ise Mevlevi Şeyhi Küçük Hüseyin Efendi'nin mezarını ziyaret ettiğini belirtti. Bu iddiayı başka kaynaklar da destekledi.
'İkisine de giderdi'
Garih'in iki mezarı da ziyaret ettiği belirtildi. Zaman gazetesi, Garih'in şeyhin mezarını yaptırdığını yazdı. Eşi ise, "Her cumartesi birkaç saat yalnız kalırdı ama bize bir şey anlatmazdı" dedi.

İSTANBUL - Üzeyir Garih'in Eyüp Sultan Mezarlığı'na niye gittiği, çelişkili açıklamalar nedeniyle sırrını koruyor. Eşi Lili Garih, mezarlık ziyaretleriyle ilgili iddiaları doğrulamazken ilk Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak ya da Mevlevi şeyhi Küçük Hüseyin'in mezarına gittiği iddiaları ortaya atılıyor. Garih'in cumartesi günleri birkaç saat yalnız kaldığı ve bu saatlerde nereye gittiğinin bilinmediği
belirtiliyor.
Fevzi Çakmak mı?..
Cesedin ilk Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak'ın kabri yakınlarında bulunması nedeniyle Garih'in Çakmak'ın kabrini ziyaret ettiği iddiası gündeme geldi. Bu ilk iddia da, birbirinden farklı iki senaryoyu gündeme getirdi. Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton, Garih'in Çakmak'ı ziyaret etmesini, babasının Fevzi Çakmak'ın yakın dostu ve doktoru olmasına bağladı. Cumhuriyet gazetesinde yer alan iddiaya göre ise Çakmak, II. Dünya Savaşı sırasında aralarında Vitali Hakko ve Vitali Alaton'un da bulunduğu 20 Musevi vatandaşı silah altına aldı, böylece olası bir 'kitlesel imhayı' önledi. Ziyaretin nedeni bu olabilirdi.
40 yıllık dostu işadamı Can Kıraç da kendisini iki kez Eyüp Sultan Mezarlığı'nda Mevlevi şeyhi Küçük Hüseyin'in mezarı başında gördüğünü söyledi.
Hüseyin Efendi mi?
Zaman gazetesi, Alarko Şirketler Topluluğu'nda 30 yıl çalışan Cemal Cumalı'nın
verdiği bilgilere dayanarak, Garih'in Küçük Hüseyin Efendi'nin mezarını ziyaret ettiğini ileri sürdü. Bu senaryoya göre, Üzeyir Garih'in babası, Küçük Hüseyin Efendi'ye gitmiş ve uzun süre çocukları olmadığı için, "Dua buyursanız da bizim de çocuğumuz olsa" demiş. Bunun ardından Küçük Hüseyin birkaç gün sonra gelmiş ve "Sizin bir erkek çocuğunuz olacak. Adını da Üzeyir koyun" diyerek müjde vermiş. Cumalı, 1992'de Garih'in kendisini Eyüp Sultan'a çağırdığını,
şeyhi rüyasında gördüğünü, önce kabrin bakımını yaptırdığını, sonra da her cumartesi ziyaret ettiğini belirtiyor.
Önceki gün Garih'in Çakmak'ın mezarını ziyaret ettiğini söyleyen Alaton da dün bu ifadesini değiştirerek şunları söyledi:
"Müslümanlığa büyük ilgi duyardı. Eyüp Mezarlığı'na gittiğinde -mezarını da yaptırdığı bir muhterem insan, ismi gazetelerde geçiyor- onu ziyaret ederdi. Bunu konuştuğum dostu Can Kıraç da teyit etti. "
Lili Garih ise eşinin cumartesileri saat 10.00'da evden çıktığını ve gün boyu haber alamadıklarını, geçen yıl katıldığı bir programda da dile getirmişti. Garih'in mezarlığa gittiği, esnafın ifadesiyle de kesinleşiyor.