Ziyaretten 'anlaşma' çıktı

Ziyaretten 'anlaşma' çıktı
Ziyaretten 'anlaşma' çıktı
PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Radikal'e, Türkiye ziyaretinin sonucunu anlattı: Geçici yönetim kurulmasını konuştık, anlaştık.
Haber: MUTLU ÇİVİROĞLU / Arşivi

Sürpriz bir şekilde Türkiye ’ye gelen Demoratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim, gazeteci Mutlu Çiviroğlu’nun Radikal için yaptığı röportajda sürpriz Türkiye ziyaretini anlattı. “Rojava’da, Batı Kürdistan’da süregelen çatışmalar var. Geçici yönetimin kurulması konusunu konuştuk ve anlaştık. Bölgede insanların ihtiyaçlarını karşılamak için sivil bir oluşumdan bahsettiğimizi ifade ettik. Yani bunun hükümet falan olmadığını, ayrıca ayrılık anlamına da gelmediğini kendilerine söyledik. Türk yetkililerine bunları anlattık” diyen Salih Müslim, soruları yanıtladı. 

Türkiye’ye PYD Eşbaşkanı olarak ilk kez resmi olarak davet edildiniz. Ziyareti nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ziyaretimiz Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın isteği ile oldu. Daha önce çeşitli yollarla görüşmelerimiz olmuştu. Ama Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ilk defa görüşmenin İstanbul ’da olmasını istediler. Biz de bu daveti kabul ettik ve gittik, görüştük. Dışişleri Bakanlığı’nın üst düzey sorumluları ile görüştük. Bu iyi oldu, kapının açılması anlamına geliyor. Türkiye’nin siyasetinde bir değişiklik olmuş. Bize göre bu ziyaret çok olumlu. Karşılıklı olarak birbirimizi anlayarak görüşmemiz son derece iyi bir adım.

Türkiyeli yetkililerle hangi konularda görüşmeleriniz oldu, sizden ne tür isteklerde bulundular? Sizin PYD olarak ya da Suriye Kürtleri olarak istekleriniz oldu mu?


Belli başlı konular vardı. Rojava’da, Batı Kürdistan’da süregelen çatışmalar var. Geçici yönetimin kurulması konusunu konuştuk ve anlaştık. Tarafların bunu yanlış anlaşıldığını söyledik kendilerine. Bölgede insanların ihtiyaçlarını karşılamak için sivil bir oluşumdan bahsettiğimizi ifade ettik. Yani bunun hükümet falan olmadığını, ayrıca ayrılık anlamına da gelmediğini kendilerine söyledik. Türk yetkililerine bunları anlattık. Onlar da bizi anladı. Dediklerimizi kabul ettiler. Bir boşluğun olmaması gerektiğini, Rojava halkının ihtiyaçlarının karşılanması için böylesi bir sivil yönetimin kurulması gerektiğini anlattık, konuştuk. Bu oluşumun, toplumun tüm kesimlerini içine alacak şekilde yani Kürtlerden, Araplardan, Süryanilerden, Türkmenlerden, her kesimin katılımıyla olmasını istediğimizi bildirdik. Bunun da daha tartışma sürecinde olduğunu belirtik. Kendileri de olumlu yaklaştı, kabul ettiler. Bunun ayrılık anlamına gelmediğini söyledik. Bir de devam eden çatışmalar var biliyorsunuz Nusra ile. O konudan konuştuk. Onlar da bize “Nusra sadece sizin düşmanınız değil, tüm Ortadoğu ’nun ve bizim de düşmanımızdır” dediler. Biz de kendilerine, “Nusra sizin topraklarınızdan bizim tarafa geçiyor” dedik. Onlar da bu konuda önlem almak için söz verdiler. Bakalım artık. Ayrıca Rojava halkına yönelik insanı yardım meselesini konuştuk kendileriyle. Biliyorsunuz Afrin bölgesinde ve Kobane’de çok ciddi anlamda gıda ve ilaç sıkıntısı yaşanıyor. Bir de Suriye muhalefetinin durumu var. Eğer koalisyonla bir yakınlaşma olursa bize yardımcı olacaklarını söylediler. Görüşmelerimiz bu çerçevedeydi.

Siz bu durumda Suriye muhalefetinin Kürtlere karşı tutumunda değişiklik bekliyorsunuz, öyle değil mi?


Onlar şu ana kadar Kürtleri kabul etmiyordu. Sanırım bundan sonra yani Ahmed Cabra’nın başkan seçilmesi ile birlikte, Kürtleri Kürt Yüksek Konseyi (DBK) adı altında kabul edebilirler.
Serekaniye’deki Kürt Yüksek Konseyi bayrağının sizin gidişinizden sonra ‘iyiniyet’ göstergesi olarak DBK bayrağıyla değiştirilmesi konusu var.
Evet, Türkiye’nin hassasiyetini göz önünde bulundurarak DBK bayrağı ile değiştirdik. YPG orayı Nusra’dan aldığı için kendi bayrağını asmıştı ama orası şimdi Yüksek Konsey’in denetiminde.

Türk basınında İmralı’ya gidip Öcalan ile görüştüğünüz haberleri çıktı. Öyle bir görüşmeniz oldu mu?


Hayır olmadı. Ancak öyle bir şey olursa çok iyi olur tabii ki!

Amerikan basınında sizin güçlerinizin Cihad isteyen gruplarla savaştığı sıkça yazılıyor. Bazı uzmanlar Türkiye ziyaretinizin, Amerikan hükümetinin baskısıyla olduğunu iddia ediyor. Washington’a gitme niyetiniz ya da öyle bir olasılık var mı?
 

Şunu açıkça söyleyeyim. Ortadoğu’da El Nusra Cephesi ile sadece Kürtler savaşıyor, başkası yok. Şimdi biz bu savaşı da kendimiz için yapıyoruz. Yani başkasının hatırı için değil. Bu da çok normaldir. Demokrasiyi savunan güçlerin yanımızda olması gerekmektedir. Amerika’nın Türkiye ile ilişki kurmamızı sağladığı yönünde bir bilgiye sahip değiliz. Yani kim istedi bilmiyoruz. Yalnız şunu biliyoruz, “Türkiye istedi, biz de gittik görüştük”. Amerika istiyorsa onlarla da görüşmeye gidebiliriz. Hatta onların El Nusra’ya karşı bize bu desteği vermesi gerekiyor. İki kez vize istedim vermediler. Zaten ben de bunları konuşmak için gitmek istedim. Eğer isterlerse gidip onlarla da konuşabiliriz.

Verdiğiniz bir mülakatta Suriye rejimi için “Rejim kesinlikle değişmeli ve Kürtlerin de bir statüye kavuşması gerekir” demişsiniz. Doğru mu?


Evet doğrudur. Artık Suriye o eski günlerine dönemez. Rejim muhakkak değişecektir. Rejim gidecektir ve yeni bir Suriye oluşacaktır. Ya da demokratik herkesi tanıyan, herkesin kendini ifade ettiği bir Suriye olacaktır. Muhakkak Kürtlerin de bir garantisi olacaktır. Kürtlerin hakları anayasal garanti altına alınacaktır.

Önceki görüşmelerimizde İstanbul’u çok özlediğinizi söylemiştiniz. Nasıl buldunuz?


Vallahi çok değişmiş. Sanki başka bir şehre gitmişim gibi hissetim.


  http://www.radikal.com.tr/114381511438159

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Olamaz - vancetti

  Asla olmaz, yorumcu dostların yazılarınıda okurum, bazıları Yüce Türk ulusu refleksli, bazıları Med ve Urartu refleksli. Herkez birbirinden daha yüce. Türkiye Suriye'de duvara tosladı. Desteklediği El Kaide daha dün Somali'de hastane bombaladı. Reyhan'lıyı unutmadık. El Kaide ile komşu olmaktansa Kürt'le komşu olmayı tercih ederim. Kürtle Türk'ün birlikte yaşaması kaderidir. Kürt'mü yoksa Türk'mü daha yüce gibi kısır tartışmaları bırakıp, Ülke çıkarları neredediri tartışırsak, birbirimizi anlamağa çalışırsak, daha doğru yapmış oluruz. Ben, El Kaide ile komşu olmaktansa, Irak Kurdistan'ı gibi Suriye Kürtleri ile komşu olmayı tercih ederim.

  Güzel Gelişme - ugur_timsah

  Bölgenin ve ülkemizin geleceği, zenginliği, barış ve huzur iki halkın birlikte çalışmasıyla mümkün. Ulusalcıları çatlacırsasına çok güzel bir hareket olmuş, tebrik ederim. Kürt halkının hakları "ama"sız verilmeli ve inş.ortak, güzel bir geleceğe beraber yürünülmeli.

  Zararın neresinden dönülürse kârdır.rojava artık komşumuz - rohatyusuf

  Öncelikle devletin içinde bulunduğu gafletten erken uyanması gerek ülkemiz için gerekse de yeni komşumuz suriye kürtleri için çok önemli bir adımdır.bu noktada akliselim davranan herkese sonsuz teşekkürler.radikal dinci el kaide vb yapıların ülkemize tehdit olmamasının en büyük teminatı seküler rojava kürtleridir.salih müslim'in son ziyareti bu anlamda çok önemli ve tarihi bir buluşma olacaktır. radikal gazetesinin rojava ile ilgili duyarlı yazılarının bu çok önemli katkısı olduğunu düşünüyorum. ayrıca yazar mutlu çiviroğlu'nu yakından tanır olduk.açık ve anlaşılır yazılarını sürekli olarak okumak istiyoruz. selamlar sevgiler

  histenin nedeni - jooma

  türkler kürtleri neden tehlike olarak görüyor? bu bakıç açısı devam ettiği sürece türkiyenin hiç bir kazanımı olamaz. ama aksi olursa 20 milyon kürdü ve çevre ülkelerdekilerle o zaman daha güçlü ve güzel olmaz mı?

  Anlaşabilmek güzeldir. - roberarda

  T.C. vatandaşı bir Kürt olarak,devletin Suriye'deki Kürtlere düşman olmasını değil dost olmasını istiyorum. Devletin dünyadaki herhangi bir yerindeki Kürtlere düşmanca davranması tüm Kürtleri kaybettirir.

  ne kadar cok radikal okuru kurd tom amca turemis - HDI

  kullandiklari dil siyasi parti sorumlulari gibi-ne sis yansin ne kebap dili. temkinli samimiyetten uzak. bunlar kitleyi ve dengeleri kollama durumundaki bir siyasetci icin normal. siradan halai icin anormlal. gevseyin ve rahat yazin.turklere de ders vermeyi birakin. onlarin bize bazi seyleri dikte etmesi kadar sevimsiz bir tavirdir ders verir gibi konusmak. burda herkesin en fazla ihtiyaci olan sey terbiye sinirlarini bozmadan gercek acik sansursuz gorus belirtmesidir. sanki PYD nin gorevlileri gibi konusuyorlar.PYD nin kapali kapilar ardindan ne sozler verdiginden nasil emin olabilirsiniz? acik toplum talebine uygun degil bu isler. Turkiye ile PYD nin gorsumesi guzel ancal olan bitten her iki ulusun gozu onundeve kontrolu altinda olmasi gerek. bu toplanti boyle mi? degil. her iki taraf da basin toplantisi yapip birlikte sorulara cevap vermeli ki, durumun nasil oldugunu bizde anlayalim konustuklari bizlerin gelecegi.bizden gizleniyor

  Ayrilik - Ari Zerdüst

  Kürtler Lozanda dörde bölündü. Bu bölünme ortadogunun en kadim halkini statüsüzlestirdi.Yüz yildir Kürtler ya Arap,ya Türk Ya fars olarak görüldü,Bu durumun insana nasil bir aci verdigini ancak yasiyan bilir.Simdi Kürtler kalkmis Özerk-özgür yasamdan bahsediyorsa bu en dogal haklari.Kaldi ki,Suriye bölen Kürtler degil,Kürdistani bölen Suriyedir.Rojava Kürdistani Suriyeden kopmasi Türkleri neden bu kadar acitiyor onu anlamis degiliz.Suriye zaten parcalandi.Suriye diye bi sey ortada kalmamisken,her yanini cateci gruplarin insan kesen alani haline gelmisken kürtlerin Özerk yada tam bagimsizlik ilan etmeleri neden türk hükümeti tarafindan "tehlike olarak görülüyor ki? Kaldi ki,türk devletinin bu inkarci yaklasimlari devam ederse kim hangi kürt ben türk devleti ile birlikte ysaasrim diyebilir ki? Türk tarafi bu safsatali düsünceleri bir kenara birakmali ve insani adimlar atmali.Yoksa Kürtlerin hic bir devlete mecbur degil.Kim ki bunu öyle görüyorsa büyük yanilir.Ortadoguda en politik,en örgütlü.en dinamik ve sirtini hic bir isgalci ve emperyal güce dayanmadan ayakta kalmasini bilen Kürtler oldugunu kimse aklinin ucunda cikarmamali.Eger cikarirlarsa kendileri bilir.