Zonguldak'ı sarsan operasyon

Zonguldak'ı sarsan operasyon
Zonguldak'ı sarsan operasyon

Zonguldak ın en zengin ailelerinden birine ait Demir Şirketler Grubu ndan tepe isimlere yönelik operasyona 300 polis katıldı.

Zonguldak’ta polisin 13 ay süren teknik takip sonucu ‘suç örgütü kurmak, yönetmek, suça teşvik etmek ve ihaleye fesat karıştırmak’ iddialarıyla düzenlediği operasyonda 69 kişi gözaltına alındı. 300 polisin katıldığı operasyonda gözaltına alınanların arasında kentin en zengin aileleri arasında yer alan, maden şirketinin yanında, otel, alışveriş merkezi, yerel TV ve gazeteleri bulunan Demir Şirketler Grubu’nun yönetim kurulu başkanı, Ticaret Sanayi Odası ve Zonguldak Kömürspor Başkanı S.D., yönetim kurulu üyesi kardeşleri E.D., H.D., S.D., Zonguldak Belediye Meclis Üyesi AK Partili M.D. ile Ak Parti Kilimli Belediye Başkanı S.Ö. ve söz konusu gruptan ihale ile kömür satın alan Çatalağzı Termik Santralı’nın bazı çalışanları da yer aldı.
Geçen yıl kasım ayında aynı gruba yönelik, Türkiye Taşkömürü Kurumu’ndan kiraladığı sahalarda ruhsatsız kömür ocaklarının faaliyetlerine izin verip kaçak ocak işletmeciliğini teşvik ettiği iddiasıyla da operasyon yapılmış, ancak gözaltı olmamış, sadece işyerlerinde arama yapılmıştı.