Zonguldak'ta grizu faciası: 5 Çinli işçi öldü

TTK Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında sekiz Çinli işçiden beşi öldü, üçü de yaralandı.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında sekiz Çinli işçiden beşi öldü, üçü de yaralandı.
TTK Genel Müdür Yardımcısı Çetin Onur, TTK işçilerinin yanı sıra Çin Halk Cumhuriyeti'nden de yaklaşık 80 işçinin kuyu açma çalışması yaptıkları ocakta, kaynak sırasında çıkan kıvılcım sonucu grizu patlaması meydana geldiğini söyledi. Onur, patlamada, Çinli işçilerden beşinin öldüğünü, yaralanan üçünün de SSK
Zonguldak Bölge Hastanesi'nde tedavi altına alındığını belirtti. Onur, ocaktaki ölü ve yaralı sayısında artış olmasının beklenmediğini kaydetti.
Hastaneye kaldırılan Wu Lian Xing ile Tın Tanngui'in sağlık durumlarının iyi olduğu, diğer işçinin kimliğinin ise belirlenmeye çalışıldığı kaydedildi. Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen de olay yerine gelerek, yetkililerden bilgi aldı. Bu arada, ocak dışında TTK işçilerinin ailelerinin ve
yakınları bekleyişlerini sürdürüyor.