Zonguldak'ta maden ocağındaki göçük: 1 işçi ölü, 1 işçi yaralandı

Zonguldak'ta maden ocağındaki göçük: 1 işçi ölü, 1 işçi yaralandı
Zonguldak'ta maden ocağındaki göçük: 1 işçi ölü, 1 işçi yaralandı
Göçükte mahsur kalan işçi hayatını kaybetti, bir madenci de yaralandı. Ölen madencinin işe 2009'da, 35 bin 291 kişinin katıldığı zorlu mülakatı kazanmasının ardından, kura sonucu girdiği öğrenildi.

RADİKAL-  Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Armutçuk Müessese Müdürlüğüne bağlı maden ocağında meydana gelen göçükte mahsur kalan işçi yaşamını yitirdi, bir madenci de yaralandı.

Ereğli ilçesine bağlı Kandilli beldesindeki TTK Armutçuk Müessesesi kömür ocağının eksi 450 kodunda meydana gelen göçükte kalan Erkan Seyhan (36), kurtarma ekiplerince yaklaşık 2,5 saat süren çalışmasının ardından çıkarıldı.
Ambulansla Ereğli Devlet Hastanesine kaldırılan madenci, tüm müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi.
Hastaneye giden Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, evli ve iki çocuk babası Seyhan'ın öldüğünü öğrenince ağladı.
Göçük sırasında tavan kısmından düşen yığınların isabet ettiği Sezai Çoban'ın da yaralandığı, aynı hastanede tedavi altın alındığı öğrenildi.

ZORLU ELEMEDEN GEÇMİŞTİ

TTK Genel Müdürlüğü'nce, müessese müdürlüklerinden Karadon, Amasra, Üzülmez, Kozlu ve Armutçuk'ta istihdam edilmek üzere açılan 3 bin işçi kadrosu için 2008'in ekim ve kasım aylarında 35 bin 291 aday mülakata katılmıştı.

Mülakatta uzunluğu 4 metreyi aşan maden direği taşıyan, kazma, kürek ve baltayı nasıl kullandıkları uygulamalı test edilen adaylardan 20 bin 814'ü noter huzurunda çekilecek kuraya katılmaya hak kazanmıştı.

Kura sonucu, 3 bin asil ve 3 bin yedek madenci belirlenmiş, işçiler sağlık kontrollerinin ardından 1 Ocak 2009'da işbaşı yapmıştı.
Erkan Seyhan da kura sonucu madende iş başı yapanların arasında yer alıyordu.

(AA)