Zonguldak'ta operasyon: 69 gözaltı

Zonguldak'ta operasyon: 69 gözaltı
Zonguldak'ta operasyon: 69 gözaltı
Zonguldak'ta, suç örgütüne yönelik operasyonda AKP'li Belediye Başkanı ve Meclis Üyesi'nin de aralarında bulunduğu 69 kişi gözaltına alındı.

ZONGULDAK – Zonguldak’ta polis, kentin en zengin aileleri arasında yer alan, maden şirketinin yanında, otel, alışveriş merkezi, yerel televizyon ve gazeteleri bulunan Demir Şirketler Grubu'na yönelik operasyon yaptı. 13 ay süren teknik takip ve izleme sonucu belirlenen aile üyeleri ile diğer kişilerin ev ve işyerlerine saat 06.00'da eş zamanlı baskın yapıldı.

Ankara 'dan gelen Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin de desteği ile yaklaşık 300 polisin katıldığı operasyonda, aralarında aynı zamanda TSO ve Zonguldak Kömürspor Başkanı olan grubun yönetim kurulu başkanı Salih Demir, yönetim kurulu üyesi kardeşleri Erdoğan Demir, Hacı Demir, Seyfi Demir, aynı zamanda Zonguldak Belediye Meclis Üyesi olan AK Parti 'li Metin Demir ile Kilimli Belediye Başkanı Seçkin Özdemir'in de bulunduğu 69 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında söz konusu gruptan ihale ile kömür satın alan Çatalağzı Termik Santrali'nde çalışanlardan bazılarının da bulunduğu belirtildi.

Operasyon kapsamında gözaltına alınan kişilerin ev ve işyerlerinin yanında TSO binası ve Kilimli Belediyesi'nde arama yapıldı. Bazı evrak ve dokümanlara el konuldu.

Aile üyelerinin oturduğu Kilimli Beldesi'ndeki 6 katlı apartmanda da arama yapıldı. Apartmandaki bazı dairelerin kapılarının çilingirle açıldığı belirtildi.

Aramalar sırasında polis ekipleri çevrede geniş güvenlik önlemi alırken, havadan fotoğraf ve görüntü alma özelliği bulunan 'hava ceylanı' adlı cihaz da güvenlik amacıyla binanın çevresinde bulunduruldu. Aile üyelerinin avukatları ise binaya alınmadı.
'Suç örgütü kurmak, yönetmek, suça teşvik etmek ve ihaleye fesat karıştırmak' iddialarıyla gözaltına alınan 69 kişi, Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi ve Zonguldak Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Geçen yıl kasım ayında aynı gruba yönelik, Türkiye Taşkömürü Kurumu'ndan kiraladığı sahalarda ruhsatsız kömür ocaklarının faaliyetlerine izin verip, kaçak ocak işletmeciliğini teşvik ettiği iddiasıyla da operasyon yapılmış, ancak gözaltı olmamış, sadece işyerlerinde arama yapılmıştı.

DHA - Durmuş SEVİNDİK


  http://www.radikal.com.tr/112860311286033

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ayrım yok.. - velmas75

  Hangi partili başkan veya hangi brokrat yolsuzluk yaparsa ensesine çökülmelidir. AK Partili başkanmış! Hırsızın partisimi olur.. Eğer varsa bir yoksuzluğu, suçunu çekmelidir. Yıllar yılı '' Sen benim kim olduğumu biliyormusun'' naraları atanlar yüzünden ülkede adalet kalmadı..

  Yolsuzluk - surrealist_tr

  Ekonumik krizde artık yolsuzluklara göz yumulacak gibi görünmüyor.Daha derinlere inilsin,İstanbul,Ankara,Kayseri,Kocaeli bunlarda araştırılsın ortaya çıkarılsın.

  Hani? - Clear

  Hani sadece muhalefet partilerinin belediyelerine baskın yapılıyordu? Ne oldu? Bakıyorum bu ve bunun gibi haberlere yorumcular pek sessiz kalıyor,hı?