Zor karar:Adaylar

Yerel seçimlerin yapılacağı 28 Mart yaklaştı ama henüz kesinleşmiş aday yok. Partiler isim seçmekte zorlanırken, aday adayları arasındaki yarış kızıştı.
Ankara'da Gökçek'in AKP'den tekrar seçime girmesi beklenirken, CHP'nin arayışı sürüyor. CHP İzmir'de 'rahat' görünüyor, AKP etkili aday peşinde.

ANKARA - Yerel seçimler yaklaşırken 15 büyükşehir belediyesi için partiler yerine daha çok aday adayları yarışı yaşanıyor. 1999 yerel ve 2002 genel seçim sonuçlarına göre büyükşehirlerde oy dağılımları ve son gelişmeler şöyle:
Adana


Adana'da 1999'da ANAP'lı Aytaç Durak, büyükşehir belediye başkanı seçilirken, merkez ilçelerden Seyhan'da DSP, Yüreğir'de ise MHP adayları kazandı. 28 Mart seçimleri için AKP ile CHP yarışıyor. Seçmen tercihini etkileyeceği belirtilen Belediye Başkanı Durak, hem CHP hem de AKP ile görüşmelerini sürdürüyor. Durak AKP'ye yakın duruyor. AKP'de Diyanet Vakfı yöneticilerinden müteahhit Zafer Kara ile Çukurova Üniversitesi'nden Prof. Azim Öztürk de güçlü adaylar arasında sayılıyor.
Durak'ın AKP ya da CHP'den aday olamaması durumunda DYP'ye kayabileceği belirtiliyor. CHP'nin Durak'tan umudunu kesmesi durumunda eski milletvekillerinden Tuncay Karaytuğ'u aday göstermesi olasılığı bulunuyor.
Antalya

1999'da Bekir Kumbul ile Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kazanan CHP, bu kez valilik görevinden istifa eden Ertuğrul Dokuzoğlu ile yarışa katılıyor. Genel Başkan Deniz Baykal'dan 'işaret alamayan' Kumbul yeniden aday olmayacağını açıkladı. CHP genel seçimlerdeki 40 bin oyluk farka güvenerek seçimi kazanacağına inanıyor. Eski belediye başkanı Hasan Subaşı ile yarışa giren DYP ise adayının 'kişisel' oylarına umut bağlamış bulunuyor.
AKP'de ise bugüne kadar turizmci Cahit Köşker, Esnaf Odaları Başkanı Orhan Tolunay ve AKP kurucusu Erdal Öner'in isimleri önde.
Bursa

1999 seçimlerinde DSP'nin büyükşehirin yanı sıra merkez ilçeler Nilüfer, Osmangazi ve Yıldırım'da büyük farkla kazandığı Bursa'da, 2002 genel seçimi sonuçlarına göre bu kez AKP açık farkla önde. CHP'nin uzun süre flört ettiği Büyükşehir Belediye Başkanı Erdoğan Bilenser, eski partisinden aday olmayacağını kesin bir dille açıkladı, ancak CHP için henüz bir karar veremedi. 'Kaybedeceğim bir seçime girmem' diyen Bilenser, AKP'nin adayını da görmek ve buna göre bir karar vermek istiyor.
AKP çok sayıda aday adayının arasından seçim yapmakta zorlanırken, eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura'nın adı öne çıktı. Özfatura'nın yanı sıra Tayyip Erdoğan'ın İstanbul ekibinden Erdoğan Çakır ile İnegöl Belediye Başkanı Hikmet Şahin, Yıldırım Belediye Başkanı eski ANAP'lı Cüneyt Karlık da güçlü aday adayları arasında sayılıyor. CHP Bilenser'den haber beklerken, aradaki büyük oy farkı dolayısıyla aday bulmakta zorlanıyor.
Diyarbakır

1999 yerel seçimlerinde HADEP'in Feridun Çelik ile kazandığı tek büyükşehir belediyesi olan Diyarbakır'da 2002 genel seçimlerinde de DEHAP 108 bin oy aldı ve üstünlüğünü korudu. DEHAP seçimlere bu kez SHP çatısı altında girme kararı aldı. Şimdi ortak aday aranıyor.
Eskişehir

DSP'nin 1999'da Yılmaz Büyükerşen ile rakiplerine fark yaparak kazandığı Eskişehir'de AKP ile CHP arasında büyük yarış yaşanıyor. CHP, Büyükerşen'e adaylık önerdi. Ancak Büyükerşen, alt birim belediye başkan adaylarını belirleme hakkı isteyince aralarında bir anlaşma sağlanamadı. AKP de bu fırsattan yararlanarak Yılmaz Büyükerşen'e kendi adayları olması isteğini iletti. Büyükerşen'den olumsuz yanıt alan AKP'de Ticaret Odası Başkanı Ayhan Aslan, Büyükerşen'in Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Tarık Karaçay, Osmangazi Üniversitesi'nden Yard. Doç. Tacettin Sarıoğlu aday adayları arasında. Ancak AKP'nin DYP'den transfer ettiği eski müsteşarlardan Nedim Öztürk'ü aday göstererek bu partinin de oylarını almayı tercih edeceği savunuluyor.
AKP'nin 2002 seçimlerinde 14 bin oy farkla öne geçtiği Eskişehir'de sonucu büyük ölçüde Büyükerşen'in tutumu ile DYP ve Genç Parti'ye oy veren seçmenlerin tercihleri belirleyecek.
Erzurum

MHP'nin 1999'da kazandığı Erzurum'da, AKP genel seçimlerde öne geçti. MHP'li başkan Mahmut Uykusuz seçime yine iddialı hazırlanıyor. Ancak hedefini alt birim belediyeleriyle birlikte '5-0' olarak belirleyen AKP'nin 2002' deki oylarını koruması durumunda seçimi kazanması olası. AKP'de Yakutiye Belediyesi'nin eski başkanı Muhyettin Aksak ile yeni başkanı Üstün Gülakar'ın isimleri öne çıktı.
Mersin

DSP 1999'da seçimi kazanan Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan'ı CHP'ye kaptırdı. Ancak bu transfer adaylık hesabı yapan CHP'lileri böldü. SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar'ın, SHP/DEHAP ittifakının ortak adayı olması kesinleşti. Sağlar, CHP'den de alacağı oylarla seçimi kazanabileceğini umuyor. CHP, 2002'de aldığı oylara ve adayı Macit Özcan'ın
aile bağlarına güveniyor. Sağlar'ın adaylığıyla umutlanan AKP ise Kürt kökenli bir adayla yarışta aradan sıyrılma hesabı yapıyor.
Gaziantep

CHP'nin 1999'da Celal Doğan ile kazandığı Gaziantep'te büyük yarış yaşanıyor. Doğan'ın Genel Başkan Deniz Baykal ile görüş ayrılığına düşerek partiyle bağlarını askıya alması 2002 genel seçim sonuçlarını önemli ölçüde etkiledi ve seçmen CHP'ye oy vermedi. Doğan hem AKP hem de CHP'den adaylık önerisi aldı. AKP'yi reddeden Doğan, CHP'ye Şahinbey Belediye Başkanı Yaşar Ağyüz'ü yeniden aday göstermemesi koşuluyla aday olabileceğini iletti. Pazarlıklar sürerken Doğan'ın İstanbul'a kaydırılması da gündemde. AKP ise Konukoğlu Hastanesi Başhekimi Asım Güzelbey'i aday göstermeye hazırlanıyor. Güzelbey'in seçimi kazanabilecek isim olduğu yorumları yapılıyor.
Konya

AKP'nin tartışmasız favori olduğu Konya'da büyükşehir ve merkez ilçeler Karatay, Meram ve Selçuklu'da seçimi kaybetmesi 'sürpriz' olabilecek. 1999'da seçimi kazanan Mustafa Özkafa SP'yi terk etmedi ve yine bu partinin adayı. Ancak Necmettin Erbakan'ın aldığı cezayla siyasete veda etmesi partide moralleri bozdu ve kazanma umudunu önemli ölçüde azalttı.
AKP ise SP'nin eski il başkanı milli görüş kökenli Tahir Akyürek'i saflarına katarak gücünü pekiştirdi. Ticaret Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu üyesi Hüseyin Üzülmez de 'sakalını keserek' AKP'den aday adayı oldu. Bu iki isim arasından bir tercih yapacak olan AKP'nin seçimi kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor.
Kayseri

Kayseri, AKP'nin 'rahat' olduğu, ancak aday adayı enflasyonu yaşadığı kentlerin başında geliyor. 2002'deki sonuçlara göre AKP'yi zorlayabilecek parti gözükmüyor. Mehmet Özhaseki'nin yeniden aday gösterilmesi bekleniyor.
Kocaeli

CHP'nin 1999'da Sefa Sirmen ile kazandığı ancak Sirmen'in daha sonra milletvekilliğini tercih ederek boşalttığı Kocaeli'de, AKP 2002'de büyük atak yaparak öne geçmiş görünüyor. CHP'nin bu kez sahaya deprem sırasında kente büyük hizmetler yapan eski bakanlardan Hasan Gemici'yi süreceği belirtiliyor.
Samsun

1999'da seçimi ANAP'tan kazanan Yusuf Ziya Yılmaz AKP'ye katıldı. AKP, 2002'de aldığı oylar ve Yılmaz'ın kişisel oylarını birleştirerek seçimden galip çıkmayı planlıyor. CHP ise önceki yıllarda kalesi olan Samsun'u eski başkan Muzaffer Önder ile geri almayı tasarlıyor.


Ankara'da Çankaya savaşı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı Melih Gökçek 1999'da ikinci kez kazanırken CHP ile DSP'nin oylarının bölünmesinin avantajını kullandı. Gökçek, uzun süre bağımsız kaldıktan ve kendi liderliğinde parti aradıktan sonra AKP'ye katıldı. Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok da büyükşehir aday adayı. Parti anketlerinde önde gözüken Gökçek'in aday gösterilmesi olasılığı yüksek. Bu durumda Altınok'un kendisine verilen sözlerin tutulmadığı gerekçesiyle DYP'nin adayı olabileceği kulislerde konuşuluyor.
Aday arayışını sürdüren CHP ise SHP lideri Murat Karayalçın ile görüşmelerinde 'partini kapat' ısrarı dolayısıyla sonuç alamadı, ancak temaslar da kesilmedi.
ATO Başkanı Sinan Aygün'den, TBMM Başkanvekili Yılmaz Ateş'e kadar çok sayıda aday adayının adı geçiyor ancak resmi başvuru henüz yok. Karayalçın'ın ise DEHAP-EMEP-ÖDP-SDP ile sağlanan ittifakın adayı olması bekleniyor.
2002 genel seçiminde merkez ilçelerde alınan oylara göre AKP, CHP'nin 90 bin oy farkla önünde bulunuyor. AKP, Ankara'da seçim hedefini 'Çankaya'yı kazanmak' olarak belirledi. Diğer merkez ilçelerde 2002 seçimlerine göre önde bulunan AKP, Çankaya'da liberal seçmene 'şirin' gözükecek aday arıyor. Çankaya'da 1999'da 138 bin oyla CHP adayı Haydar Yılmaz kazanmıştı. 2002 genel seçiminde ise Çankaya'da CHP 205 bin oy alırken AKP 89 bin oyda kalmıştı.
CHP'de Yılmaz'ın yeniden aday gösterilip gösterilmemesi tartışılıyor. Yeniden aday gösterilmesi durumunda seçimi kaybedeceklerini savunanlar yeni aday belirlenmesini istiyor, Yılmaz ise AKP'ye 100 bin oy fark atacağını savunuyor.
CHP'nin 1999'da 76 bin oyla kazandığı Yenimahalle'de ise AKP 1999'daki farkı 2002'de kapatarak belediyeyi kazanma mücadelesi veriyor.


İzmir'de CHP rahat

Ahmet Piriştina ile arkadaşlarının DSP adayı olarak katıldıkları yarıştan galip çıktıkları İzmir'de, CHP rahat görünürken, AKP yarışa ortak olmak ve İzmir'i ve merkez ilçelerden Konak'ı kazanmak için yoğun çaba gösteriyor. AKP bu amaçla eski ANAP/DYP'li bakanlardan Işılay Saygın'ı partisinden 'sağın ortak adayı' olarak göstermek ve DSP ile diğer sol partilerin göstereceği adayların oyları böleceği hesabından hareketle seçimi kazanmak istiyor. Saygın ile aylardır süren görüşmelerde ilerleme sağlandı, ancak henüz tam uzlaşmaya varılamadı. Adı Bursa için geçen Burhan Özfatura'nın da sağın ortak adayı olması için çalışmalar sürüyor. CHP ise saflarına kattığı Piriştina'yı aday gösterecek. Ancak merkez ilçelerde aday adayı enflasyonu dolayısıyla büyük baskı yaşıyor. Yalnızca Karşıyaka için 27 aday adayı var.
DSP büyükşehirde Yüksel Çakmur'u ya da eski bakanları sahaya sürerek Piriştina'ya seçimi kaybettirme stratejisi izlerken, DYP, AKP ile flört eden Işılay Saygın'ın kendilerine dönmesini bekliyor. İzmir merkezde 2002'de ikinci parti olan Genç Parti'de ise şimdilik sessizlik egemen. Genel Başkan Cem Uzan'ın tercihi bekleniyor.
AKP, Saygın ve Özfatura'nın yanı sıra bu kentte ilçe başkanlarının desteğini alan Gazbeton eski genel müdürü Taha Aksoy ile Sağlık Bakanlığı bürokratlarından Doç. Dr. Çetin Dinçel arasından bir tercih yapacak.