Zor yollara camlı asfalt

İstanbul Asfalt Fabrikaları Anonim Şirketi (İSFALT A.Ş.), kenti yapboz tahtasına çeviren yol kazılarına son vermek amacıyla Türkiye'de ilk kez cam karışımlı cam asfalt üretti.

İSTANBUL - İstanbul Asfalt Fabrikaları Anonim Şirketi (İSFALT A.Ş.), kenti yapboz tahtasına çeviren yol kazılarına son vermek amacıyla Türkiye'de ilk kez cam karışımlı cam asfalt üretti. Daha homojen bir karışımdan üretilen ve sürtünme katsayısıyla yüzey görünürlüğünü artıran cam asfalt, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İSFALT Genel Müdürü Sürreya Polat'ın katıldığı törenle dün tanıtıldı.
İSFALT'ın daha önce de sessiz asfalt, paket asfalt, renkli asfalt, sıcak ve soğuk asfalt ürettiğini anımsatan Kadir Topbaş şöyle konuştu:
"İstanbullular yollardaki kazı çalışmalarından bıktı. Kaliteli asfalt dökerek sürekli asfalt yenilemekten kurtulmalıyız. Yazık, az para değil. Yollara gerektiği ölçüde eğim verilmemesi nedeniyle yağmurda yollar su gölüne dönüyor. Ters eğim veriliyor. Bu da kazalara neden oluyor. Gece yol görünürlüğünü artırması nedeniyle cam asfalt, özellikle köy yollarında kullanılacak."
Polat da, projeyle cam atıklarının değerlendirilerek çevre kirliliğinin önüne geçileceğini kaydetti. Asfaltın içine yüzde 15 oranında cam kattıklarını anlatan Polat, "Türkiye'deki bir yıllık atık cam stokunun geri dönüşüme gitmeyen kısmının, sadece İstanbul'da cam asfaltı yapımında bir yılda eritileceğini tahmin ediyoruz. Görünürlüğü elverişsiz havalarda artan ve maliyeti normal asfalt kadar olan cam asfalt uygulamasına ağustos ayında başlayacağız" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7497387497380

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.