'Zor'a gerek kalmadan Albay Çiçek bugün ifadeye gidiyor

'Zor'a gerek kalmadan Albay Çiçek bugün ifadeye gidiyor
'Zor'a gerek kalmadan Albay Çiçek bugün ifadeye gidiyor

Albay Çiçek?e imzasının olduğu öne sürülen belge sorulacak.

Albay Çiçek'in ifade muamması çözüldü. Savcılığın 'Zorla getirilecek' bilgisini vermesinden birkaç saat sonra Çiçek'in avukatı açıkladı: Yarın (bugün) adliyedeyiz

İSTANBUL / ANKARA - ‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’nda imzası olduğu saptanan Albay Dursun Çiçek bugün soruşturma kapsamında ifade verecek. Çiçek’in muammaya dönen ifadesiyle ilgili olarak dün Ergenekon savcıları “Zorla getirilmesini istedik ama gelmedi” açıklaması yaptı. Bundan bir süre sonra da Çiçek’in avukatı, tebligatın ellerine geç ulaştığını belirterek, müvekkilinin bugün ifade vereceğini belirtti.
Genelkurmay Harekât Başkanlığı 3. Bilgi Destek Şube Müdürü Çiçek’in imzasını taşıyan ‘İrtica ile Mücadele Eylem Planı’ ilk olarak geçen haziran ayında gündeme gelmişti. Belgede AKP ve Fethullah Gülen cemaatiyle mücadele planının detayları yer alıyordu. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, belgeyi ‘Kâğıt parçası’ diye nitelendirirken, belgedeki imzanın sahibi olduğu belirtilen albay Çiçek gözaltına alındı. 18 saat tutukluluğun ardından ‘delil yetersizliği’ gerekçesiyle serbest bırakıldı.
Soruşturmada asıl önemli gelişme 30 Eylül’de yaşandı. Belgenin orjinali ihbar mektubuyla birlikte posta yoluyla Ergenekon savcılarına ulaştırıldı. Adli Tıp Kurumu belgedeki  imzanın Dursun Çiçek’in el ürünü olduğunu belirtti.
Soruşturma bunun üzerinde genişletildi. Savcılığın talebi üzerine iki hafta önce bir sivil, yedi asker sekiz kişi Beşiktaş’taki adliyeye gelerek savcılara ifade verdi. Bu kişiler savcılığa gönderilen ihbar mektubunda belgeyi imha etmeye çalışmakla suçlanan kişilerdi. Biri ‘şüpheli’ diğerleri tanık olarak dinlendi ve bırakıldı.
Asıl beklenen belgede imzası olan Çiçek’ti. Ancak bu konu tam muammaya dönüştü. Gazeteler Çiçek için de tebligat gönderildiğini yazdı ancak bu bilgi bir süre yalanlanmadı ve böyle yazılmaya devam edildi. Ancak 3 Kasım’da savcılıktan bir açıklama yapıldı ve Çiçek’e ‘henüz’ tebligat gönderilmediği belirtildi.
Tüm bu yaşananlar dün açıklığa kavuştu. Dün öğlen saatlerinde Ergenekon savcılarından Çiçek’le ilgili olarak “‘Zorla getirilmesini istedik ama gelmedi” açıklaması geldi. 

Mazeret bildirdi
Savcılığın Çiçek ile ilgili yazısı, cuma günü öğleden sonra Genelkurmay’a ulaştı. Genelkurmay  da yazıyı vakit kaybetmeden Çiçek’e iletti. Çiçek, pazartesi savcılığa gideceğini söyledi ancak dün gelmedi. Çiçek’in avukatı Mustafa Çevik ise müvekkilinin bugün adliyeye gideceğini belirtti. Müvekkilinin şüpheli olarak ifadesine başvurulmak üzere adliyeye davet edildiğinden oldukça geç haberi olduğunu kaydeden Çevik, müvekkili Çiçek’in kanser tedavisi gören annesinin durumunun ağırlaşması nedeniyle Tokat’a gitmek zorunda kaldığını ifade etti. Çevik, Başsavcılığa gönderdiği yazıda, “Müvekkilimin mazeretine ilave olarak, daveti geç öğrenmem nedeniyle müvekkilim ile birlikte 11 Kasım günü İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda hazır olacağımızı bildirir, saygılar sunarım” dedi. (Radikal)