@ismailsaymaz

Zorla alıkonulan Umut'un yerini savcılar biliyormuş!

Zorla alıkonulan Umut'un yerini savcılar biliyormuş!
Zorla alıkonulan Umut'un yerini savcılar biliyormuş!
Devlet koruması altındayken albay babası ve akrabaları tarafından kaçırılan eşcinsel Umut Göktuğ S. davasına bakan savcıların, tutulduğu yeri açık adresine kadar bildikleri ortaya çıktı!
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL  - Devlet koruması altındayken albay babası ve akrabaları tarafından zorla kaçırılan eşcinsel Umut Göktuğ S. ile ilgili dava dosyası hiçbir işlemin yapılmadığı bir ayın ardından yetkisizlik kararıyla, gencin alıkonulduğu yere, Amasya’nın Taşova ilçesine gönderildi. Evrakta; albay baba ile birisi polis iki amca, anne ve kuzen ile kaçırmakta kullanılan otomobil sahibinin adları şüpheliler hanesinde yer alırken; Umut’un “zorla kaçırıldığı” da belirtildi. Fezlekeden ayrıca, Umut’un Taşova’da zorla tutulduğu adresin de bilindiği, buna rağmen harekete geçilmediği ortaya çıktı.
Ankara Cumhuriyet Savcısı Emine Avcıoğlu’nun 21 Mart’ta hazırladığı yetkisizlik kararının şüpheliler hanesinde; Umut Göktuğ’un albay babası S.S., annesi H.S., Kastamonu Emniyet Müdürlüğü’nde çalışan polis amcası V.S., Taşova’da bulunan diğer amcası C.S. ve amcasının oğlu E.S. ile kaçırılan aracın sahibi O.K.’nin adları yer alıyor. “Cebir ve tehdit kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlamasıyla düzenlenen kararda; Umut Göktuğ’un iki aydır erkek arkadaşı Ramazan Kalkan ile birlikte yaşadığı, 23 Şubat’ta babası ve akrabaları tarafından zorla araca bindirilip kaçırıldığı belirtilerek, Taşova Cumhuriyet Mahallesi Atatürk Bulvarı Samsun Caddesi No: 5’te “zorla alıkoydukları” belirtildi.
Savcı Avcıoğlu, “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçunun mütemadi (kesintisiz) suç niteliğinde olduğundan” suç yerinin de Taşova olması nedeniyle dosyayı yetkisizlik kararıyla Taşova Cumhuriyet Savcılığı’na gönderdi.
Avukat Ahmet Toköz, “Kararda, faillerin adresinin bilindiği belirtilmiş olmasına rağmen savcılık Umut’un özgürlüğüne kavuşturup yaşadığı yere dönmesinin sağlanması konusunda polise yetki verilip bu konuda etkin tedbir alınabilir, bir saat içinde bulunabilirdi. Yeri belli, failler belli. Bizler faillerin yakalanmasından ziyade Umut’un özgürlüğüne kavuşması için savcılığın harekete geçmesini istiyorduk. Ama beş savcı değişti. Hala etkin bir soruşturma yok” diyor.

SAVCILAR HİÇBİR MÜDAHALEDE BULUNMADI


Eşcinsel Umut Göktuğ, geçen yıl kasım ayında albay babası S.S. tarafından, erkek arkadaşından ayrılması konusunda ilkin silahla tehdit edildi, sonra evde ve amcasının yaşadığı Taşova’da zorla alıkonuldu. Kaçıp Ankara’ya gelen Umut, 3-4 Ocak 2013’te savcılığa başvurup suç duyurusunda bulundu. Hakkında koruma kararı alınan Umut, erkek arkadaşı Ramazan Kalkan ile yaşamaya başladı. Fakat emniyeti uyardığı halde 23 Şubat’ta sevgilisini döven babası S.S., amcası C.S. ve akrabaları tarafından silah zoruyla kaçırıldı. Umut’u kaçıran baba S.S. ile anne H.S.’nin 26 Şubat’ta ‘oğullarının akıl sağlığının yerinde olmadığı’ savıyla Taşova Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu ve vasi davası açtı. Bu arada Umut, ailesi tarafından çeşitli hastanelere götürüldü. Umut son olarak iki hafta önce Avukat Toköz’ü arayarak, “Beni kurtarın” dedi. Buna karşılık savcılar harekete geçmedi.
Dikmen Polis Merkezi, faillerin yakalanması ve Umut’un bulunması için hiçbir işlem yapmadı. Gerekçe olarak da Nöbetçi Savcı Ferhat Sarıkaya’nın yazışma dışında bir talimatının olmaması gösterildi. Toköz, 24 Şubat’ta, Umut’un hayatının tehlikede olduğunu belirterek, failler hakkında yakalama kararı çıkarılması ve gencin bulunması için suç duyurusunda bulundu. Savcı Uğur Zorlu, bu talepleri reddetti. Dosya 25 Şubat’ta Dikmen Polis Merkezi’nden sorumlu Savcı Namık Kemal Saltık’a geçti. Savcı Saltık, şüphelilerin kimlikleri kendisine sunulmasına rağmen yazışma yapmakla yetindi. Sonra dosya ilkin Savcı Murat Yılmaz, en sonunda Savcı Emine Avcıoğlu’na gitti. Avcıoğlu da dosyayı Taşova’ya yolladı.


  http://www.radikal.com.tr/112725611272563

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  CİNSEL YÖNELİMLERİ AİLE BELİRLEYEMEZ - umitkarakas80

  momen tum isimli yorumcuya soruyorum. cinsel yönelimler konusunda ne kadar bilgi sahibisiniz özellikle de aktif veya pasif kavramların anlamlarını geçtik, kişiyi tanıyormusunuz ve ne tür bir ilişkiniz oldu? pasif yazmışsınız? bu konu sizinle ilgili hukuka taşınırsa veya aile bireylerinize yansırsa ne cevap vereceksiniz? konu tabi ki bu değil. hukuk devletinde kişiler evlatları da olsa çeteleşme hakkına sahip midirler veya siz cocugunuzun yatak odasına da mı karışacak ve pozisyonları belirleyeceksiniz. sapla samanı birbirine karıştırmadan değerlemelerde bulunmalısınız. burada konu cinsellik veya yönelimler veya aile ilişkileri değil hukukun kişilere karşı tutumudur. ayrıca süreci ve kişileri tanıyormusunuz?

  Paterfamilias - thinkerbell

  Bu dumur yaratan ataerkil kültür içinde yerleşik homofobinin yanı sıra, Roma Hukuku'nda olduğu gibi, o dönem paterfamilias şimdilerde aile babası olarak adlandırılan kişi hayatta olduğu sürece, kendi soyundan gelenler üzerinde neredeyse mülkiyet hakkına denk gelen bir hak ve yetkisi olduğu inancından kaynaklanmaktadır. Zaten, paterfamiliaslar altında ezik büyütülen kişiler, makam sahibi olunca da asker rütbesinden falan tırsarak yaşarlar. Yoksa, savcıların 18 yaşını geçmiş reşit bir insanın "albay" "babası" tarafından da olsa Allah tarafından da olsa alıkonulduğu adresi bilip harekete geçmemeleri, bugün anladığımız anlamda hukuk, kişi güvenliği, insan hakları gibi kavramlarla asla bağdaşamaz.

  - momentum

  Allah kimseyi bu babanın durumuna düşürmesin. Çocuğunuz pasif homoseksüel. 18 yaşını bitirmiş, sizi terk etmiş, birlikte olduğu adamla beraber kalıyor. Norveç ya da Holandalı değilsiniz. Çok kısa bir sürede Avrupalı olmanın en aykırı formlarına insafsızca zorlanan, kimlik şizofrenisi bir toplumda yaşıyorsunuz. Çocuğunuzu "kaçırıyorsunuz" ve onu zorla alıkoyuyorsunuz. Suç ortağınız karınız, yani onun annesi. Radikal, olayın formel (hukuki) yönünün sizin aleyhinize olduğunu biliyor. Haftalardır enerjisini buna vermiş durumda. Genci sizden geri almak, sizin ibretlik bir şekilde cezalandırılmanızı sağlamak ve bir baba olarak çocuğunuzun o adamla homoseksüel ilişkisini engellemeye hiç bir hakkınızın olmadığını cümle aleme ilan etmek için cihat bayrağını açmış durumda. Bunun sizi, çılgına çevirecek bir umutsuzluğa sürüklemesi onun umrunda değil. Bir toplumda, en hassas değerlerinden, en kanına dokunası, en nihai, en kestirme yerinden yakalanmış, çoluk-çocuk sahibi milyonlarca insanın birden bire kendilerini nasıl bir tehdit altında görecek olması da. En dokunaklı yerinden yakalanmış, sırf ait olduğu toplum üstün bir yabancı kültüre benzesin diye en kıskanç, en hassas olduğu tarafından bedel ödemeye zorlanan bir adam. Ben olsam ne yapardım, bilmiyorum. İki oğlum var.