Zorla Atatürk büstü öptürülen İbrahim Çay: Beni dövenler kapı komşumdu

Zorla Atatürk büstü öptürülen İbrahim Çay: Beni dövenler kapı komşumdu
Zorla Atatürk büstü öptürülen İbrahim Çay: Beni dövenler kapı komşumdu
'Peşmerge kıyafeti' giyip sosyal medyada paylaştığı için Muğla'da saldırıya uğrayan ve zorla Atatürk büstü öptürüldükten sonra linç edilmek istenen İbrahim Çay olaydan sonra ilk kez konuştu: Beni dövenler kapı komşumdu.

RADİKAL - Muğla’da zorla Atatürk büstü öptürülürken çekilen fotoğrafları ile gündeme gelen İbrahim Çay, Evrensel gazetesinden Burak Şefkat'e konuştu.

İbrahim Çay, 8 yıldır Muğla’nın Fethiye ilçesi Kumluova Mahallesi’nde seracılık yapıyordu. Olayın ardından anne ve babasının Tarsus'taki evine sığınan Çay'ın açıklamaların bir bölümü şöyle:

Kendinizden bahseder misiniz?

1975 doğumluyum. 8 yıldır Muğla’nın Fethiye ilçesi Kumluova Mahallesi’nde seracılık yapıyordum. 2 dönümü kendi mülkümdü. Bazen başka arazi de kiralıyordum. Seracılık yapıyor, domates yetişiyordum. 3 çocuğum ve eşimle birlikte yaşıyordum.

Peki size yapılan linç saldırısı nasıl gelişti?

Temmuz ayında Tarsus’a geldim. Yöresel kıyafetimi giydim, fotoğraf çektirdim ve Facebook’tan paylaşmıştım. Tarsus’ta biraz kaldıktan sonra tekrar Kumluova’ya döndüm. Dağlıca’da yaşanan saldırının ardından Muğla’ya hayatını kaybeden askerin cenazesi gelecekti. Olay günü beni birçok esnafa sivil vatandaşlar sormuş. Bir esnaf beni aradı, ‘seni soruyorlar’ dedi. Ben de, neden acaba, diye düşünürken, Kumluova Karakol Komutanı beni arayarak, nerede olduğumu sordu, ben de evimde olduğumu söyledim. ‘Evde bekle, seni alacağım, bir şey görüşmemiz lazım’ dedi. Karakol komutanının aramasının ardından 15 dakika geçtikten sonra 2 araba, 4 motosiklet evimin kapısının önünde durdu. Olayı anladım. Hemen seraya doğru kaçtım, çünkü çocuklarımın yanında bir şey yaşansın istemiyordum.

Neden seraya kaçtınız? Başka bir şey için gelmiş olacakları düşüncesi aklınıza gelmedi mi?

Batı ’da Kürt olmak bunu gerektirir. Hele ki asker cenazesi varsa, her şeyi düşünmeniz lazım. Neyse, ben meseleyi anladım ve hemen seraların arasına doğru gittim. Sonra arkamdan bağırdılar, ‘Terörist kaçıyor’ diye. Arkamı döndüm, kişilerin hepsini tanıyorum, kapı komşum hepsi. Sonra beni seraların içinde dövdüler. Kendimden geçmiştim, beni arabaya koydular, ayaklarıyla kafama bastılar. ‘Seni öldüreceğiz’, ‘Kumluova’nın ortasında seni asacağız’ dediler ve beni Kumluova’nın merkezine getirdiler.

Orada neler yaşandı, hatırlıyor musunuz?

Orada ne kadar halk varsa hepsi bana saldırdı. Merkez olduğu için vatandaşlar vardı. Sanırım 60-70 kişi beni orada dövdüler. Daha sonra beni 4 kişi tutarak Atatürk büstüne zorla çıkardılar. Çenem yarıldı. Dünyada ne kadar küfür varsa hepsini ettiler bana. Gözümü açtığımda jandarma beni aldı. 

...

Peki, sonra neler yaşandı?


Beni jandarma, büstün önünden aldı ve Fethiye Devlet Hastanesi’ne götürdü. Hastanede doktorundan hemşiresine kadar herkes bana hakaret etti. Bir an kime güveneceğimi şaşırdım. Bu esnada hastanenin dışında da astsubayın söylediğine göre 300 kişilik bir grup toplanmıştı yine beni linç etmek için. Sesler bana da geliyordu. Hastanede benim ısrarlarımdan sonra sadece çeneme 4 dikiş attılar. Ve doktorlar ısrarla, ‘teröriste bakmak istemiyoruz, bunu alın’ diye jandarmaya söyleniyorlardı. Sonra beni jandarma hastanede çevik kuvvete teslim etti. Çevik kuvvet ise beni Seydikemer Jandarma Karakolu'na götürdü. Bu defa da yüzlerce kişi karakolun önünde toplanmıştı. Karakolda astsubay benim ifademi almaya başladı. Sonra birden bana, ‘Bizim can güvenliğimiz yok, seni göndermek zorundayım’ dedi. Ben de gitmek istemediğimi söyledim. Can güvenliğim yoktu çünkü. Karakolun önünde insanlar birikmişti. Ben o esnada kardeşimin Tarsus’tan gelmesini bekliyorum. Kardeşim gelip beni arabayla alacak ve beni kaçıracaklardı. Bütün bunları düşünürken astsubay sürekli, ‘Seni göndermek zorundayız’ diyordu bana. Ben de çıkmamakta ısrarcı oldum. Sabah oldu, ben bir arkadaşımı aradım, ‘Bizim eve git, eşimi ve çocuklarımı alıp Seydikemer Karakolu'na getir’ dedim. Arkadaşım ailemi getirdi. Bu esnada kardeşimin de karakola 40 kilometre mesafesi kalmıştı. Arkadaşım karakoldan beni alarak kardeşime doğru götürmeye başladı. Arkadaşım yolda beni kardeşime teslim etti. Ve Tarsus’a, anne babamın evine döndük.

Şimdiki planın ne, nerede, nasıl yaşayacaksın?

Bundan sonra geri dönmeyeceğim. Nasıl dönerim bir daha ben? Bundan sonra burada yaşayacağım. Dünyam altüst oldu. Bir insanın gururuyla, şerefiyle oynamak kolay mı? (Evrensel)


  http://www.radikal.com.tr/143247014324705

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Savcılar Göreve. - Su Cemre Sim

  Bir insan suçlu olabilir, her hangi bir suç örgütü üyesi izlenimi verebilir. Her ne olursa olsun, ceza verme yetkisi yalnız ve yalnızca mahkemelere attir. Üç beş adam kendi kafasına göre ceza veremez. Bu adamlar yurtseverlik adı altında linçe kalkışmıştır, cezlandırlmalıdır. Savcılar soruşturma başlatmadılarsa, her yasa dışı olay için mutlaka yurttaş olarak bizler suç duyurusunda bulunalım.

  Roboski-Kobani-Atatürk Büstünün Zorla Öptürülmesi... - Adar_Batman

  Yukarıda sıraladığım olaylar zincirinin son halkası o görüntüdür..Çünkü o görüntülerde o abimize yapılan insanlık dışı davranışlar bütün Kürtlerde bir infial ve kırılma yaşatmıştır.Hiç abartmıyorum Kobaninin tık altı aşağısı kadar tesirli bir vakadır.O karede beyninden vurulan o kadar çok Kürt var ki o an 1000 yıldır kardeşiz lafının ne kadar anlamsızlaştığına bütün Kürt halkı şahit olmuştur.

  örgütlü cehalet - user1016841

  şimdi bu yazıyı okuyun ve bu adamın yerine kendinizi koyun.bir toplumu çürütebilecek en tehlikeli şey örgütlü cehalettir.bu adamcağıza işkence eden o kalabalık ona sağlık hizmeti vermeyen sağlık personeli onun güvenliğini sağlayamayan güvenlik ekibi hepiniz iğrençsiniz,sonra etle tırnak gibiyiz bin yıllık kardeşiz vs vs yere batsın sizin kardeşliğiniz.ülkeniz soyulur tepki vermezsiniz çocuklarınızın geleceği çalınır eğitim sistemi delik deşik olur tepki vermezsiniz zengin bedelli yapar garban çocukları şehit olur tepki vermezsiniz ama gariban bir kürt bulup linç edince yada bir diyarbakır tatlıcısını yağmalayınca yada bitlis turizm otobüsünü taşlayınca tatmin olur memleketi kurtarmanın verdiği müthiş iç huzuruyla evinize gidip boktan hayatlarınıza devam edersiniz..

  Nazism - user406691

  Nazi Almanyasinda bile böyle alcaklik yasanmamisti..nasil mahluksunuz..bu olay baska ulkelerde olsaydi yer yerinden oynardi..ama bu ulkede malesef olaganmis gibi davraniliyor..kurde gelince hersey haktir algisi var...bu ulkeyi bölecek olan bu zihniyetir..bu olaya duyarsiz kalan herkesi buradan lanetliyorum...kardesimede gecmis olsun diyorum..tek sucun kurt olmak

  Linç Kültürü - user859350

  Maraşta, Çorumda Alevileri kesenler kapı komşularıydı. 6-7 Eylülde azınlıklara saldırıp öldüren, mallarını yağmalayanlarda komşuları ve arkadaşlarıydı. Dikkat edin sizinde komşularınız atalarının yağma, talan ve linç kültürünü benimsiyor, yaşatmak istiyor olabilirler.