Zorla evlendirilecek 8 kız çocuğu kurtarıldı

Zorla evlendirilecek 8 kız çocuğu kurtarıldı
Zorla evlendirilecek 8 kız çocuğu kurtarıldı

Kaymakam Kaya nın (sol başta) oluşturduğu ekipler ev ev dolaşarak ailelerle temas kuruyor.

Dicle Kaymakamı Kaya'nın çalışmaları sayesinde ailelerince zorla evlendirilmek istenen 12-16 yaş arasındaki 8 kız çocuğu, okula kazandırıldı.

Gönüllü olarak geldiği Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde kız çocukların okutulması için çalışma başlatan Kaymakam Çağlayan Kaya, zorla evlendirilmek istenen 12-16 yaş arasındaki 8 kız çocuğunun aileleri ikna edilerek okula kazandırıldığını açıkladı. Kaya çalışmalarını bir basın toplantısıyla açıkladı: “Bazı aileler direnç gösterdi. Bu nedenle ikna edilemeyen bir aileden kız çocuğu alınarak yetiştirme yurduna yerleştirildi. Daha sonra aile ikna olunca kız çocuğu tekrar ailesine verildi. Telefon numaramı gezdiğimiz bütün köylerde vatandaşlara veriyorum. Gelen bütün ihbarlarla tek tek ilgileniyorum. Diyarbakır’ın şartları sıkıntılı. Terör belasının olması ve ekonomik imkânsızlıklar içerisinde olan birçok ailemizin olması, buradaki insanlarımızın hayata bakışını biraz daha ümitsiz kılabiliyor.”  

Eniştesiyle evlendirilecekti  
AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, kurtarılan kızlardan biri, ablasının vefat etmesi üzerine ‘Yeğenlerine annelik yapar’ düşüncesiyle eniştesi ile, başka bir kız çocuğu da 35 yaşında olan amcasının oğlu ile evlendirilmek isteniyordu. Kaya “Hedefimiz 1000 öğrenciyi okula kazandırmak. Dicle’den dışarı çıkmayan öğrenciler Avrupa ’yı görecek. AB onaylı bir projemiz sayesinde öğrencilerimiz Türkiye ’yi görmeden dünyayı görecek. Sadece kız çocukları değil, erkek ççocuklarının da evlilik durumu olursa kız çocukları gibi onlara da eğiliyoruz. Vatandaş olarak bu konuda duyarlı olalım.” Dicle Üniversitesi’nden de destek aldıklarını belirten Kaya’nın verdigi bilgiye göre eğitim kalitesini yükseltmek için ikna ekipleri oluşturuldu, aile ziyaretleri yapıldı. ‘Bir Fincan Kahve Projesi’ ile 2 yılda, 1731 veli ve 4 bin 402 öğrenci ziyaret edildi. Yılda 731 kişiye okuma yazma eğitimi verildi. Haydi Kızlar Okula Projesi ile de 2 yılda 636 kız ve erkek öğrenci okula kazandırıldı. Kaya, Batman Çayı’nda cesedi bulunan ve töre cinayetine kurban gittiği belirlenen 15 yaşındaki H.D’ye ilişkin olarak ise “Batman’daki töre cinayetini öğrendiğimde çok üzüldüm. Gece uykularım kaçtı” diye konuştu.