Zorla evliliğe yasal önlem

Almanya'nın başkenti Berlin'de her 10 Türk ve Arap çiftten dördünün zorla evlendirildiği öne sürüldü ve bunu engelleyecek bir yasanın hazırlandığı belirtildi.

BERLİN - Almanya'nın başkenti Berlin'de her 10 Türk ve Arap çiftten dördünün zorla evlendirildiği öne sürüldü ve bunu engelleyecek bir yasanın hazırlandığı belirtildi.
Berliner Zeitung gazetesi, uzmanların, başkentte yaşayan her 10 Türk ve Arap çiftten dördünün birbirini severek değil, ailelerince zorlandıkları
için evlendiklerini söylediklerini yazdı. Berlin Eyaleti Adalet Bakanı Karin Schubert de yaptığı açıklamada, eyalet hükümetinin zorla evlilikleri yasaklayan tasarıyı kabul ettiğini belirterek, "Zorla evliliklere izin vermeyeceğiz. Önemli bir sinyal verme zamanı geldi" dedi.
Zorla evliliklere vesile olan kişilerin altı ay ila beş yıl arasında hapis cezasına çarptırılması ve bu kişilerin miras haklarından yoksun kılınmasını öngören tasarının Federal Eyalet Temsilciler Meclisi'ne sunulacağı bildirildi. Almanya'da zorla evlendirilen kişilerin sayısının tahmin edilenden çok olduğunu belirten Schubert, "Olası erken seçime rağmen yasa tasarısıyla ilgili olarak 17 Haziran'da yapılacak oturumda anlaşmaya varacağımızı ümit ediyorum" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7479767479760

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.