'Zoru başarmak' istiyor

Spor akademisine giderken geçirdiği trafik kazası sonucu felç olan Sibel Kula, hayata bağlılığını 'Zoru Başarmak' adlı kitabıyla anlattı.
Haber: TURAN GÜLTEKİN / Arşivi

İZMİR - Spor akademisine giderken geçirdiği trafik kazası sonucu felç olan Sibel Kula, hayata bağlılığını 'Zoru Başarmak' adlı kitabıyla anlattı.
İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu'ya kitabını imzalayıp veren Kula, ayağa kalkma umudunu kaybetmediğini söyledi.
Manisa'daki Celal Bayar Üniversitesi Spor Akademisi öğrencisi Sibel Kula, 1 Mayıs 1989 günü okuluna giderken içinde bulunduğu otomobil kaza yaptı. Boynu kırılan Kula, 21 yaşında yatağa mahkûm oldu. Kula, başlatılan kampanya sonucu 1997'de dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura'nın yardımıyla Britanya'da tedavi gördü ve tekerlekli sandalyeye oturacak duruma geldi.
Bu süreçte şiir yazan, resim yapan Kula, yaşadıklarını bir kitapta topladı. Elde edeceği gelirle yurtdışında tedavi olmak isteyen Kula, 'Zoru Başarmak' ismini verdiği kitabı İzmir Valiliği'nde tanıttı.
'Üç hayat yaşadım'
Kitabın tanıtım toplantısına İzmir Valisi Göksu, Emniyet Müdürü Halil Tataş ve Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan katıldı. Sibel Kula, toplantıda şunları söyledi:
'Üç ayrı hayat yaşadım. 21 yaşına kadar sağlıklı insandım. Sporcu, manken üniversite öğrencisiydim. Fakat okul yolunda meydana gelen kazada boynum kırıldı ve felç oldum. Sekiz yıl yatağa bağlı küçük odada yaşadım. Bu sürede karar aldım. Pes edersem ölüp gidecektim. Madem yaşıyordum, nefes alıyordum, yapacağım şeyler vardı.
Bana verilen destekle İngiltere'de tedavi gördüm, resim yaptım, şiirler yazdım, yaşama sarıldım. Mücadelem var. Zoru başarmak istiyorum. Yaşam mücadelem sonunda sizlerin yardımıyla yürüyeceğim. Her şey güzel sonuçlanacak. Bundan umudumu kaybetmedim. Bu kitapta kazadan önce, kaza geçirdikten sonra ve yatağa bağlı kalmamak için verdiğim mücadeleyi anlattım."
Kula'nın kitabını imzalayarak hediye ettiği Vali Göksu kendisine her türlü desteği vereceklerini söyledi. Göksu, "2004 Türkiye genelinde trafik yılı. Sibel Kula, yaşama azmini kaybetmemiş bir kızımız. Kitabı da Emniyet Müdürlüğü'nün desteğiyle satışa hazır hale geldi" diye konuştu.
İlk baskısı bin adet yapılan kitap, 20 milyon liradan satılacak. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ise kitaptan 500 adet satın aldı.