'Zorunlu bağış'ın süresi uzatıldı

Kamu hizmetlerini veya personelini desteklemek üzere kurulan dernek ve vakıfların halktan para toplamasını önlemek için geçen ocak ayında yasa çıkaran hükümet yasanın yürürlüğünü 1.5 yıl uzattı.

ANKARA - Kamu hizmetlerini veya personelini desteklemek üzere kurulan dernek ve vakıfların halktan para toplamasını önlemek için geçen ocak ayında yasa çıkaran hükümet yasanın yürürlüğünü 1.5 yıl uzattı.
Hükümet, devlet tarafından parasız verilen hizmetlere karşılık halktan bağış adı altında para toplayan vakıf ve dernekleri kapatmak için ocak ayında 5072 sayılı yasayı çıkardı. Yasaya göre, dernek ve vakıflar, kamu kurum ve kuruluşlarının ismini alamıyor ve kamu kurum ve kuruluşlarının sundukları hizmetlerle ilgili olarak vatandaşlardan ücret, bağış, katkı payı altında herhangi bir karşılık talep edemiyor. Yasaya konulan geçici maddeyle mevcut vakıfların durumlarını bu yasaya uydurabilmeleri için, yasanın yayımından itibaren 6 aylık süre öngörülmüştü. Yasa 29 Ocak'ta Resmi Gazete'de yayımlandığı için altı aylık süre 29 Temmuz tarihinde dolacaktı.
Ancak, Meclis tatile girmeden hemen önce çıkarılan bütçeyle ilgili yasaya konulan geçici bir hükümle, söz konusu uyum süresi 31 Aralık 2005 tarihine kadar uzatıldı. Böylece vatandaş 1,5 yıl daha vakıf ve derneklere 'zorunlu bağış'ta bulunmaya devam edecek.