Zorunlu din dersi AİHM'de

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu lideri Turgut Öker, zorunlu din dersini, 'inanç ve eğitim eşitliğine aykırılık'tan AİHM'ye taşıdıklarını açıkladı.

GAZİANTEP - Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turgut Öker, Türkiye'de zorunlu olarak verilen Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi konusunu, inanç ve eğitim eşitliği ilkesine aykırı düştüğü iddiasıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşıdıklarını açıkladı.
Gaziantep Hacı Bektaşi Veli Kültür Derneği'ni ziyaret eden Öker, AKP iktidarının çifte standart uyguladığını söyleyerek, bir an önce bu iki yüzlü politikalardan vazgeçmesini istedi.
'Çifte standart var'
Türkiye'de inanç özgürlüğünün yalnızca Sünnilere yönelik uygulandığı eleştirisinde bulunan Turgut Öker şöyle konuştu:
"İnanç özgürlüğü tüm inançlar için geçerli olmalı. Ama Türkiye'de çifte standart uygulanıyor. Mevcut iktidarın anlayışıyla aynı doğrultuda olan imam-hatipler gündeme gelince her şey yapılıyor. Ama Aleviler gündeme gelince yollar tıkanıyor."
Hükümetin demokrasiyi ve laikliği içine sindiremediğini belirten Öker şöyle devam etti:
"Demokrasiyi ve laikliği sindirememiş hükümet ikiyüzlü politika yapıyor. Zorunlu din derslerini AİHM'ye taşıdık. Bunu Türkiye'de kendi iç dinamiğimizle çözmek isterdik ama çözüm bulamadık. Temel sorunlar samimi olunursa çözümlenebilir. Fakat mevcut hükümet bu anlayışın çok uzağında.
İnanç ve eğitim eşitliğine aykırı olan din derslerinin kaldırılması görüşümüz hükümetçe değerlendirilmedi. Ama Almanya'da Alevilik dersleri okutuluyor. Birlikte yaşamanın gereği olan inanç özgürlüğü noktasında AİHM'nin Alevilerin lehine karar vereceği kanaatindeyiz. Türkiye'de Aleviler baskı altında yaşıyor. Almanya'daki cami sayısı Suudi Arabistan'dan bile fazla. Ama Türkiye'de 15 bin Alevi köyüne zorla cami yaptırıldı. Bizi sindirerek asimile etmek istiyorlar."