Zorunlu din dersine karşı eylem

Zorunlu din dersine karşı eylem
Zorunlu din dersine karşı eylem
Ankara'da toplanan Aleviler, insan hakları ve laikliğe aykırı olarak tanımladıkları zorunlu din eğitiminin kaldırılmasını istediANKARA - Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı Fevzi Gümüş, "Aleviler olarak yıllardır verdiğimiz mücadelenin hukuki sonuçları, zorunlu din derslerinin insan haklarına, laikliğe inanç özgürlüğüne çağdaş eğitim anlayışına aykırı olduğunu tescil etmektedir" dedi.
Güvenpark yanında toplanan Pir Sultan Abdal Derneği üyesi bir grup, zorunlu din dersinin kaldırılmasına yönelik taleplerin yazılı olduğu dövizler taşıdı ve çeşitli sloganlar attı.
Daha sonra grup adına açıklama yapan Fevzi Gümüş, zorunlu din dersi uygulamasının Alevi çocuklarını zor durumda bıraktığını belirterek, "AKP, bütün yerel ve uluslararası mahkeme kararlarına rağmen Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini kaldırmamakta ısrar etmektedir" dedi.
İktidarın bu yargı kararlarının "eski müfredat döneminde olduğunu ve yeni müfredatta Aleviliğe de yer verildiği" iddiasıyla kamuoyunu yanılttığını ileri süren Gümüş, şöyle konuştu:
"Alevilerin kutsal değerlerine saldırılmaktadır. Alevi öğrencilere ve Din dersini almak istemeyen öğrencilere bir anayasal zorunluluk olarak bu ders okutulmaktadır. Zorunlu din dersi Alevi çocukları için bir işkencedir.
Bir kez daha belirtiyoruz, gerek bu dersin, gerekse ders müfredatının uygulama biçimi temel bir insan hakları ihlalidir. Aleviler olarak yıllardır verdiğimiz mücadelenin hukuki sonuçları zorunlu din derslerinin insan haklarına, laikliğe, inanç özgürlüğüne çağdaş eğitim anlayışına aykırı olduğunu tescil etmektedir."-EYLEME DESTEK VERDİLER-Eyleme destek veren Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, Türkiye’nin değişik kültürleri barındıran bir medeniyetler mozaiği olduğunu belirterek, "Bu ülkede yaşayan bütün kimliklerin kendilerini her süreçte özgürce ifade etmelerinden yanayız. Zorunlu din dersleri dayatmadır, bilimsel, laik eğitimi baltalamaya yönelik bir uygulamadır" dedi.
Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Saymanı Köksal Yıldırım da geçtiğimiz yıl Türkiye’nin her yerinde bu konuyla ilgili oturma eylemleri ve basın açıklamaları yaptıklarını, bu yıl da eylemlerinin süreceğini söyledi.
İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ise Türkiye’nin çok kimlikli ve kültürlü yapısının bir gün her yönden kabul edileceğini, bu konuda mücadelelerinin süreceğini kaydetti.
Konuşmaların ardından bir süre slogan atan ve kısa süreli oturma eylemi yapan gruptakiler, daha sonra dağıldı. (aa)