'Zorunlu yatılı' öğretmen

Aylık 250 milyon lira ücret karşılığında Diyarbakır'ın Çınar ilçesine bağlı Kurgun Köyü'nde öğretmenlik yapan Şahabettin Dursun, öğretmenleri kente taşıyan servise 150 milyon lira ödeyemeyince geceleri okulda kalmaya başladı.

DİYARBAKIR - Aylık 250 milyon lira ücret karşılığında Diyarbakır'ın Çınar ilçesine bağlı Kurgun Köyü'nde öğretmenlik yapan Şahabettin Dursun, öğretmenleri kente taşıyan servise 150 milyon lira ödeyemeyince geceleri okulda kalmaya başladı.
İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü'nden mezun olan Dursun, yıllarca hayalini kurduğu öğretmenlik mesleğini hiç ummadığı kadar zor şartlarda yapıyor. Dursun, atamasının gerçekleşmemesi üzerine
İzmir'den memleketi Diyarbakır'a dönerek Milli Eğitim Müdürlüğü'ne vekil öğretmenlik için başvurdu. Ancak, Dursun ücretli öğretmen olarak Kurgun'da gönderildi.
Dursun, civar köylerde görev yapan öğretmenlerin çoğunlukla kiraladıkları servis araçlarıyla her gün Diyarbakır'a gidip geldiğini belirterek,
"Servis ücreti aylık 150 milyon lira. Aldığım para ise 250 milyon lira. Eğer servise para versem aç kalacağım. Bu yüzden 75 kilometre ötedeki ailemin yanına gidemiyorum. Okuldaki malzeme odasını hem mutfak hem de yatak odası olarak kullanıyorum. Zemini hep ıslak olan odada yatabilmek için her akşam sınıftan 3-4 masayı odama taşıyıp üzerlerine sünger yatağı serip öyle yatıyorum. Kullandığım suyu da yakınlardaki dereden alıyorum. Bu yetmiyormuş gibi bir de odamda fare ve akreplerle mücadele ediyorum. Eğer ısırılırsam bu kış şartlarında hastaneye kaldırılıncaya kadar ölürüm" dedi.