Zozani: Bu bir ilk ve çok önemli

Zozani: Bu bir ilk ve çok önemli
Zozani: Bu bir ilk ve çok önemli

‘Kurt’ olan soyadını mahkeme kararıyla ‘Zozani’ olarak değiştiren BDP Hâkkâri Milletvekili Adil Zozani, Radikal’e yaptığı açıklamada, incelendiğinde Kamu Denetçiliği Kurumu’nun Kürtçe tanıtımı bir uzmana hazırlattığının anlaşıldığını, yazım konusunda basit gramer hataları olmakla birlikte bunu önemsediklerini söyledi. Zozani, “Kürtçede nesneye göre çoğul veya tekil ifade bulunur, bunlar yükleme göre yapmışlar. Bazı Kürtçe ile uğraşan bilimciler, Türkçedeki gibi çoğulu yükleme yüklüyorlar, burada yükleme yüklemişler. Bu bir hatadır, orada bir problem var. Ama sonucu değiştirecek bir şey değil” diye konuştu.
Kürtçe kullanım yüzünden BDP’li belediye başkanlarının görevden alındığını anımsatan Zozani şöyle devam etti: “Doğru mu yanlış mı yazılmış o çok önemli değil. Benim açımdan, bir kamu kurumunun internet sitesinde devletin mevcut yasalarında yasaklı olan Kürt dilinin sembollerinin de kullanılarak bir tanıtım yapılmış olması önemlidir. Bu tek başına Türkiye ’de yasaklayıcı yasaların anlamsızlığını anlatmaya yetiyor. Daha önce, Kürt dilinin yasaklı sembollerinin yasal duruma getirilmesi için Meclis’te bu konuda vermiş olduğumuz yasa teklifinin gündeme alınması yasal zorunluluk haline gelmiştir. Bunun için sadece mevcut alfabe tablosuna Kürt dilinde kullanılan sembollerin eklenmesi suretiyle bu sorunu aşmak mümkündür. Kürt dilinde kullanılan sembollerin tabloya eklenmesi yeterli olacaktır.”
BDP’li Zozani, internet sitesindeki Kürtçe tanıtımın, Türkçe, İngilizce ve Arapçadan sonra geldiğine de dikkat çekerek, “En son Kürtçeye yer verilmiş. Keşke bu coğrafyada yaygın kullanılan dillerin devamında İngilizce ve Arapçaya yer verilmiş olsa daha mantıklı bir iş yapmış olurlardı” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/113411911341191

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  pes doğrusu - meykap

  sayın vekilin kafaya taktığı şeye bak! neymiş kürtçe en son sıradaymış niye arapça ve ingilizceden sonra geliyormuş sıralaması öyle olmasaymış... Kürtlere sorsak ırkçı ve faşizan zihniyete kesinlikle sahip değiller ama uğraştıkları şeye bakınca tahamülsüzlüklerinin boyutu ortaya çıkıyor. Hem bütün haklar eşit diyeceksiniz hemde bu kadar saçma sapan bir şey için arapçayı kürtçeden geride göreceksiniz. anayasaya kürtçe ya da kürtlerden bahseden bir ifade girse türk,arap, laz,çerkez, kürt diye bir sıralama olsa neden bizim adımız en son mu diyeceksiniz? yoksa beklentimiz karşılandı mı? şu meşhur kürtlere elini verdin mi kolunu kurtaramazsın lafı sanırım gerçek yazık bu insanlar birde vekil olacak. allah akıl fikir versin.