Zübeyde ölümden kurtulmak için daha ne yapmalıydı?

Zübeyde ölümden kurtulmak için daha ne yapmalıydı?
Zübeyde ölümden kurtulmak için daha ne yapmalıydı?
Kocasından 5 yıl kaçtı, savcılığa başvurdu, devlet koruyamadı


İSTANBUL - AİHM daha geçen ay “Nahide Opuz’u kocasından koruyamadınız” diye Türkiye’yi tazminata mahkum etmiş, devlet de gereken önlemlerin alınacağını açıklamıştı. Ancak değişen bir şey olmadı, devlet yine seyretti.

Vatan gazetesinin haberine göre defalarca “Kocam beni öldürecek” diye karakola başvuran, sonuç alamayınca kayıplara karışan 4 çocuklu Zübeyde Yıldız, dün kocası tarafından boğazı kesilerek öldürüldü.

Bu, Türkiye’de her 10 kadından 4’ünün başına gelebilecek bir hikaye... Bu, yüzlercesine tanık olduğumuz, daha dün 4 kadının başına gelen, bir şeyler yapılmazsa daha çok sayıda da kadının aynı kaderi paylaşabileceği bir dram! Bu kez kadının adı Zübeyde... Yaşı 35. 4 çocuklu bir anne... Severek evlendiği kocası kısa zamanda işkencecisi oldu. Her gece dayak yiyen, şiddete maruz kalan Zübeyde Yıldız, 5 yıl önce dayanamayıp eşi Zeki Kahraman’dan boşandı.Defalarca karakola gitti


Ama kocası peşini bırakmadı, ölümle tehdit etti. Yakınları da araya girince Zübeyde çaresiz kaldı, eşi Zeki Kahraman ile bu kez imam nikahı kıydı. Fakat alkol ve kumar bağımlısı kocanın işkenceleri son bulmadı. Zübeyde Yıldız, Şişli Karakolu’na defalarca şikayette bulundu, “Beni koruyun” diye yalvardı. Ancak her seferinde polisin, “Aile içinde olur böyle şeyler, barışın” telkinleriyle evine dönmek zorunda kaldı.


Çocuklarını alıp kaçtı

 

Devletten yardım alamayan Zübeyde Yıldız, sonunda 4 çocuğunu da yanına alıp kayıplara karıştı. Fakat koca yine peşindeydi. Sürekli ölüm tehditleri alan Zübeyde Yıldız da izini kaybettirmek için sık sık ev değiştirdi. Ailesinin de yardımıyla çocuklarının geçimini sağlayan Zübeyde Yıldız, Keçeci Piri Mahallesi’nde bir tekstil atölyesinde çalışmaya başladı. Kardeşlerinin başına bir iş gelmemesi için de ailesinden uzak durmaya çalıştı.

 

Savcılıktan koruma istedi

Buna rağmen her defasında eski eşin izini bulduğu çaresiz kadın, Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığı’na başvurarak, ölüm tehdidi aldığı gerekçesiyle koruma istedi. En son polis nezaretinde Başbakan Erdoğan’ın yeğeni Mehmet Erdoğan’ın Kulaksız’daki evini kiralayarak buraya taşındı. Tüm çabasına rağmen Zeki Kahraman önceki gün saat 20.00 sıralarında Yıldız’ı çalıştığı konfeksiyon atölyesinde buldu. Diğer işçilerin gözleri önünde elindeki bıçağı defalarca eski eşine sapladı. Sonunda da Zübeyde’nin boğazını kesip kaçtı.


Polis kocayı yakaladı 


Zeki Kahraman cinayetin ardından hiçbir şey olmamış gibi, eski eşinin 2 sokak ötede bulunan evine giderek çocuklarını kaçırmaya çalıştı. Ancak çocuklar evde yoktu. Kapıyı cani babaya açan Zübeyde Yıldız’ın bir akrabası şüphelenince kaçtı. Kısa süre sonra Şişli’de yakalandı.

‘Olay ikinci bir AİHM cezasına işaret’Zübeyde Yıldız’ın talihsiz olayı akıllara AİHM tarafından Türkiye’ye ’vatandaşını korumadığı’gerekçesiyle verdiği cezayı konu alan Nahide Opuz davasını hatırlattı. Eşi Hüseyin Opuz tarafından ölümle tehdit edilen, son olarak annesi kocası tarafından öldürülen Nahide Opuz, ’defalarca başvurduğu halde devletin kendisini koruyamadığı’ gerekçesiyle AİHM’e açtığı davayı kazanmıştı. AHİM kararıyla Nahide Opuz’a koruma tahsis edilmiş, Türkiye’yi 36.500 euro tazminata mahkum etmişti.  Nahide Opuz’un avukatı Mesut Beştaş yaşanan son olayın AİHM’in kararını doğrular nitelikte olduğunu vurguladı: “Yaşanan olay Nahide Opuz’un olayında da olduğu gibi, Türkiye’de kadına gösterilen şiddette devletin sorumluluğunu yerine getirmediği düşüncesini doğruluyor. Bu olay AİHM’in haklılığını bir kez daha kanıtlıyor. Zübeyde Hanım’ın olayında haklarının koruma çabası çocuklarına kalıyor. Çocuklarının AİHM’e başvurusu olursa güçlü bir ihtimalle Nahide Opuz dosyasıyla aynı sonucu verecektir.”RAKAMLARLA KADINA ŞİDDET

 

- Aile içi şiddetin en yoğun yaşandığı ülkelerden biri olan Türkiye’de, 2006 yılında 295 aile içi cinayet davası, 2008 yılında 292 olarak gerçekleşti.

- Başbakanlık Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü’nün yaptığı ve sonuçlarını bu yılın sonunda açıkladığı araştırmaya göre Türkiye’de her 10 kadından 4’ü eşi ya da birlikte yaşadığı kişiden fiziksel ve cinsel şiddet görüyor.

- Eşi, eski eşi veya birlikte olduğu erkeklerden fiziksel veya cinsel şiddet yaşamış kadınların Türkiye genelinde oranı yüzde 41.

- Neredeyse 2 kadından biri duygusal şiddet/istismara maruz kalıyor.

- Sadece cinsel şiddete maruz kalanların oranı yüzde 15.